Lijepi i rascvjetali vrt uvijek je dobrodošao prizor. No nakon početnog zanosa i bujnog ranog cvata, vrtovi se nerijetko mogu naći u zatišju sve do kasnog proljeća. Kako biste postigli da on bude rascvjetana oaza cijele sezone, svakako posadite nekoliko kasnoproljetnih cvjetnih sorti
Kada se radi o uređenju vrta, ključna stvar nije samo odabrati dobre sorte biljaka, već i mudro tempirati vrijeme sadnje. Naime različite cvjetne sorte cvatu u različito vrijeme.
Posljedično, ako vrt prepunite ranim proljetnim sadnicama, vrlo brzo ćete uživati u doista bajkovitim prizorima, no nakon nekoliko tjedana vaša cvjetna oaza mogla bi se naći u svojevrsnom zatišju, čekajući sve do početka ljetne sezone cvatnje. Kako biste to izbjegli i osigurali da vaš vrt bude rascvjetan čitave sezone, posadite cvjetne sorte koje cvjetaju pred kraj proljeća.
Ukrasni luk
Ukrasni luk s velikim cvjetnim glavicama obično cvate od svibnja do lipnja, a uzgaja se isključivo radi svoje ljepote, a ne okusa. U hladnijim podnebljima lukovice se sade u jesen dok se u toplijim zonama mogu saditi u proljeće. Njihova je jedina mana ta što lišće ponekad može početi žutjeti prije nego li cvjetovi završe s cvatnjom, stoga ih je svakako preporučljivo saditi u paru s biljkama koje će uspješno kamuflirati njihovo požutjelo lišće. Poprilično su lake za uzgoj, no treba obratiti pažnju na redovito zalijevanje dok cvjetaju.
Dicentra
Dok neke cvjetne sorte ulaze i izlaze iz trenda, prekrasna dicentra koja se naziva i srdašce uvijek je dobrodošao ukras u vrtu. Dicentra je prilično velika biljka koja naraste od 60 do 90 cm. Njezini napuhnuti srcoliki cvjetovi pojavljuju se od travnja do svibnja, viseći sa zakrivljenih stabljika. Tradicionalna dicentra obično miruje nakon cvatnje, a njezino lišće nestaje. Ovo je normalno i očekivano ponašanje, stoga nemojte misliti da ste ubili biljku. Sorte s resastim lišćem (Dicentra eximia) su zimzelene i mogu ponavljati cvat tijekom cijelog ljeta i postupno se samostalno posijati. Ove biljke dobro zalijevajte tijekom ljeta, ali svakako pripazite da ne budu u prevlažnom tlu, a obrezivanje nije potrebno.
Kavkaska potočnica
Vlasnici vrtova u sjeni nerijetko se žale na nedostatak sunca, no postoje i prednosti sadnje vrta u sjeni, uključujući predah od jarkog sunca i biljke nježnog izgleda koje vole takve uvjete. Jedna od najljepših zasigurno je kavkaska potočnica. Od sredine pa sve do kasnog proljeća oba biljka pršti blistavim plavim cvjetovima. Kod uzgoja ove potočnice svakako pripazite da tlo bude vlažno, posebice kod novih, tek posađenih biljaka. Što se tiče prihranjivanja, obično nije potrebno, osim ako je tlo siromašno i neplodno.
Pakujac
Izvorni pakujac s cvjetovima bogatim nektarom kao da nestaje iz vrtova. To je prava šteta jer je riječ o prekrasnoj biljci koja privlači mnoge oprašivače, uključujući kolibriće. Njegovo mjesto zauzelo je mnoštvo hibrida snažnih i intrigantnih boja. Radi se o biljkama varljivo nježnog izgleda jer su otporne u gotovo svim uvjetima, a uz to će se same posijati po vrtu. Cvatnja im obično traje od travnja do svibnja, a što se tiče uzgoja, nove biljke održavajte stalno vlažnim te kasnije možete smanjiti zalijevanje i češće polijevati samo tijekom sušnih razdoblja. Gnojite jednom mjesečno kako biste potaknuli rast novog lišća i cvijeća.
Kukurijek
Kukurijek može biti malo skuplja opcija, ali njihovo zimzeleno lišće i rani izvor peludi za pčele čine ih dobrom investicijom. Ako kupite tri do pet malih biljaka, one će vrlo brzo samostalno uspostaviti veće kolonije, a ove prekrasne cvjetove doista vrijedi čekati. Obično cvjetaju u travnju ili malo ranije, a u početku su cvjetovi okrenuti prema tlu. No budite strpljivi; kada biljka naraste 30 do 45 cm visine, moći ćete u potpunosti uživati u njezinom cvatu. Voli malo vlage, ali ne dopustite da bude u vodi. Gnojivo dodajte prilikom sadnje, ali i u proljeće te u ranu jesen.
Jorgovan
Jorgovane se prepoznaje po prekrasnom mirisu, a ovi dugovječni grmovi zahtijevaju vrlo malo održavanja. Obično cvatu nekoliko tjedana od travnja do svibnja, a uklanjanje cvjetova brzo nakon što završe s cvjetanjem omogućit će biljci da uloži potrebnu energiju u razvoj snažnog korijena i zdrav rast vrhova. To će također biljci omogućiti da još više cvate iduće godine. Jorgovane održavajte umjereno vlažnima, ali ih nemojte pretjerano zalijevati jer to može dovesti do slabog cvjetanja. Također, ako tlo nije previše bogato dušikom, jorgovani će cijeniti malo prihrane u proljeće.
Maćuhice
Maćuhice i druge viole omiljene su zbog svojih svijetlih i veselih boja. Obično cvatu od travnja do lipnja. Mogu podnijeti lagane mrazove i hladne vjetrove koji se znaju javiti u proljeće i jesen. Starije sorte obično nestaju s ljetnim vrućinama, ali bi mogle ponovno oživjeti u jesen. Suvremene sorte načelno bolje podnose vrućinu, a redovito zalijevanje može pomoći u produžetku razdoblja cvatnje.
Polemonium
Doista je teško ne diviti se prekrasnom cvijeću i perastom lišću nalik paprati koje krasi polemonium. Cvjetajući od travnja do svibnja, biljke drže svoje cvjetne stabljike visoko iznad lišća nalik ljestvama. Najčešće sorte cvjetaju u nijansama ljubičaste ili ljubičasto-plave, ali neke dolaze u bijeloj, ružičastoj i žutoj boji. Te je alternativne boje često teško pronaći, a biljke često nisu tako otporne. Rezanje odmah nakon cvatnje može potaknuti ponovno cvjetanje u kasno ljeto. Potrebno je održavati srednju razinu vlage redovitim zalijevanjem kako bi se produljila cvatnja, a gnojivo je preporučljivo dodavati u rano proljeće i kada cvijeće vene.