HITNI SLUČAJEVI

Kad biste mačku trebali odvesti veterinaru

08.05.2017 u 15:48

Bionic
Reading

Nemojte pokušavati sami liječiti svoju mačku! Kao što liječniku prepuštate odluke o svojim zdravstvenim problemima, odvedite ljubimicu veterinaru ako sumnjate da je u pitanju nešto ozbiljno

Mačke su samozatajne i ljudima je često teško prepoznati da ih nešto muči. Mačke najčešće same pobijede što god ih muči, a ozbiljniji problemi otkrivaju se na redovitim pregledima. No, ponekad se ljudima čini da bi mogli pomoći svojoj ljubimici, a u stvarnosti jedino što mogu i trebaju učiniti je odvesti svoju mačku veterinaru.

Kad je zdravlje u pitanju, prosječan čovjek najčešće nije baš najbolji 'sam-svoj-majstor'. Pogotovo kad su u pitanju ozbiljni problemi.

Kad biste mačku trebali odvesti veterinaru

Problemi s vršenjem nužde

Ako se mačka muči s vršenjem nužde, zavija dok je na zahodu ili ima krvi u urinu ili stolici, odvedite je veterinaru. Mužjaci češće imaju problema s mokrenjem.

Teškoće s disanjem

Mačke koje teško dišu često pokušavaju ispružiti vrat koliko god mogu, a laktove pokušavaju namjestiti dalje od tijela kako bi koristile abdominalne mišiće kao pomoć pri disanju.  Problemi s disanjem najčešće se mogu čuti, a ako vam mačka diše na usta, to je također čudno.

Unutarnje povrede

Mačke uglavnom ne pokazuju bol i nelagodu. Mačke se svojski trude sakriti povrede, pa je zato dobro redovito kod maženja napraviti brzi ručni pregled cijelog tijela. Ako primijetite neobično ponašanje ili mačka nekarakteristično zajauče kad je negdje dotaknete, odvedite je veterinaru. Svaki vlasnik najbolje zna prepoznati ponaša li se mačka drugačije nego inače.

Krvarenje

Bilo kakve otvorene rane razlog su za posjet veterinaru, pogotovo ako krvare ili su iznimno velike ili duboke. Ako pronađete nešto zabodeno u tijelo svoje ljubimice, nemojte to vaditi, već je odmah odvedite veterinaru. Vađenje predmeta kod ubodnih rana može izazvati jako i naglo krvarenje.

Kronično povraćanje ili proljev

Ako mačka ima problema sa stolicom ili povraća više puta dnevno, vjerojatno je progutala nešto što nije trebala. Povraćanje vrlo brzo može izazvati dehidraciju kod mačke, pa ju je zato mudro odvesti veterinaru ako se to dogodi više puta u istom danu.

Otrov

Simptomi trovanja mogu biti vrlo različiti, no ako sumnjate da je mačka pojela ili progutala neki otrov, odmah je odvedite veterinaru. Postoje otrovne biljke, kao i razne tekućine koje koristimo u kućanstvu, koje mačku lako mogu ubiti.

Lomovi

Kao što smo već rekli, mačke će dati sve od sebe da sakriju povredu, pa je svako šepanje razlog za brigu. Ako mačka ne prestane šepati nakon par dana, odvedite je veterinaru kako biste utvrdili je li nešto slomila.

Gubitak apetita

Mačke ponekad cijeli dan ništa ne pojedu, no onda se navečer zagnjure u svoju zdjelicu. Ponekad čak imaju slabiji apetit nekoliko dana. Ono što bi vas trebalo zabrinuti je kad mačka uopće ne želi jesti ili kad više od dva dana izrazito malo jede.

Gubitak apetita kod mačke uvijek je znak nekakvog zdravstvenog problema. Ponekad je u pitanju nešto prolazno, no ponekad problem može biti nešto vrlo ozbiljno.

Gubitak kontrole nad tijelom

Mačke koje dožive epileptični napadaj ili nešto nalik na to trebaju profesionalnu pomoć. Mačja epilepsija najčešće nije ozbiljan problem, no ako se napadaji događaju često ili traju jako dugo, to je svakako razlog za brigu.

Što biste trebali imati kod kuće

Nabavite toplomjer za svoju ljubimicu, te neki prikladni lubrikant kako biste joj pričinili što manje neugode kad joj ga stavljate u stražnjicu.

Posebna pinceta također je vrlo korisna stvar za vlasnike mačaka, kao i male škarice. Sve ostalo što bi vam moglo dobro doći za prvu pomoć (poput gaze, gumenih rukavica i baterijske lampice) gotovo sigurno imate za vlastite potrebe.