Debele mačke imaju povišen rizik raznih zdravstvenih problema – od dijabetesa do urinarnih bolesti
Ne znamo točno kako je u Hrvatskoj, no oko pola kućnih mačaka u SAD-u je pretilo. Ne znamo je li razlog za to što ljudi krivo procjenjuju težinu svojih ljubimica (mačkama bi trebalo biti lako osjetiti rebra pod prstima, trebale bi imati struk bez okruglog trbuha i masnih naslaga).
Zdravstveni problemi
Kao i kod ljudi, višak kilograma kod mačaka je uzrok zdravstvenih problema. Za početak, debele mačke uglavnom žive kraće od mačaka normalnih težina. Dodatna težina koju debele mačke nose stvara probleme sa zglobovima, ligamentima i tetivama.
Dijabetes je česti problem kod debelih mačaka jer ne mogu proizvesti dovoljno inzulina. Tu su još i visoki krvni tlak, kao i tegobe zbog pojačanog rada srca.
Masno tkivo u prsima i u abdomenu može kod mačaka ograničiti rad pluća, što uzrokuje teškoće s disanjem. Lipidoza jetre je potencijalno smrtonosna bolest koju prekomjerna težina uzrokuje kod mačaka. Debele mačke također češće imaju urinarne bolesti.
U slučaju kirurških zahvata debele mačke imaju veći rizik od smrti zbog mogućih problema sa srcem i radom pluća. Debljina također može uzrokovati probleme s jetrima i bubrezima, pa se može dogoditi da anestezija ne radi kako treba i tako dovesti do pogreške i prevelike doze. Masno tkivo također je i dodatna poteškoća pri samim kirurškim zahvatima jer može predstavljati prepreku kod rezova.
Imunološki sustav debelih mačaka nešto je slabiji nego kod normalnih ljubimaca. Debele mačke češće imaju problema s probavom, nadutosti, nekim vrstama raka, te infekcijama koji nastaju zbog masnih nabora u koži.
Kako pomoći mački
Iako neki zdravstveni problemi mogu uzrokovati višak kilograma kod mačaka, većina debelih ljubimaca rezultat je nedovoljne brige vlasnika. Osim što ne brinu koliko i kakvu hranu daju svojim mačkama, vlasnici se nedovoljno igraju s njima, te tako dodatno otežavaju to što se kućni ljubimci nedovoljno kreću.
Prvi korak bi svakako moralo biti ograničavanje unosa kalorija, a zatim i savjetovanje s veterinarom u vezi tipa hrane koju bi debela mačka trebala jesti. Prenagle dijete nisu dobre za mačke jer mogu uzrokovati nove zdravstvene probleme. Vlasnici debelih mačaka morat će strpljivo održavati manji unos kalorija što može trajati mjesecima, a u ponekim slučajevima i godinama.
Ukratko, vlasnici bi trebali voditi brigu koliko hrane daju svojoj mački, što znači da nikad ne bi trebali samo ostaviti punu zdjelicu i prepustiti mački odluku o tome koliko i kad će jesti. Veterinar će vlasnicima debelih mačaka dati mjericu po kojoj mogu znati koliko bi hrane trebali dnevno davati svojoj ljubimici.
Konzerve i mokra hrana uglavnom su bolja opcija od keksa za debele mačke. Bitno je da mačka jede puno proteina, a malo ugljikohidrata.
Savjetujte se s veterinarom u vezi količine i vrste hrane jer će stručna osoba najbolje znati što mački odgovara, a što bi joj moglo smetati.
Pažljivo s poslasticama
Mačje poslastice također su hrana, pa se i njih mora uračunati u dnevne obroke ljubimca. Valja pokušati mački dati poslastice kroz igru koja od nje zahtijeva aktivnost poput trčanja.
U svakom slučaju, pripremite se na dugotrajan proces koji će zahtijevati strogu kontrolu i disciplinu, kako mačju, tako i vašu, s obzirom na to da naši ljubimci odlično znaju manipulirati nama kad nešto žele.