DULJE ĆE TRAJATI

Kako se riješiti neugodna mirisa iz perilice za rublje

01.04.2014 u 10:18

Bionic
Reading

Teško bismo mogli funkcionirati bez perilice rublja i kao da nema većeg problema kada se pokvari, a prljavo rublje počne se gomilati

Da biste što dulje imali ispravnu perilicu rublja, treba je pravilno koristiti i redovno čistiti. Za čišćenje perilice, dovoljan vam je samo jedan sastojak koji nije skup i uglavnom ga imate kod kuće - ocat. Pa krenimo redom i počnimo od unutrašnjosti.

Bubanj perilice
bitno je čistiti jer se u njemu mogu nakupiti bakterije, a velik problem često zna stvarati i neugodan miris. Taj ćete problem najjednostavnije riješiti alkoholnim octom. Ubacite četiri šalice bijelog octa i vruće vode pa zavrtite jedan ciklus. Ako vam se čini da se nakon završenog ciklusa ocat nije isprao, ponovite to još jednom.

Na isti način možete očistiti vanjski dio perilice. Uzmite ocat i vodu pa napravite sredstvo za čišćenje. Možete uzeti i sami ocat pa spužvicom izribati nakupine od sapunice i vode te poslije prebrisati. Ocat će ih izvrsno otopiti. Osim spužvice za pranje, možete koristiti i krpicu od mikrofibre koja će dobro upiti tekućinu.


Jednako je teško očistiti i nečistoće na gumi kod vrata. Osim toga, to je idealno mjesto za plijesni i gljivice. Neke se gume daju jednostavno izvaditi. Dovoljno je da je zatim namočite u vodu i ocat pa pustite pola sata da prljavština otpusti, a za to vrijeme operite okolnu plastiku. Ako to nije slučaj, možete krpicu navlažiti octom pa je prisloniti na gumu i pustiti da stoji desetak minuta da se manje mučite.

Jednako tako možete očistiti i posudice za deterdžent i omekšivač. Ponekad se ostaci zavuku u najuže dijelove, a tada vam treba malo kreativnosti. Možete ih, primjerice, izribati starom četkicom ta zube. Možda će vam se činiti prečesto, ali stručnjaci savjetuju da je perete jednom mjesečno.

Kako čuvati perilicu rublja

Uvijek je pametnije staviti manje nego više deterdženta, savjetuje treehugger.com. Osim što će višak ostati na odjeći i može izazvati alergije, tijekom vremena na bubnju i cijevi za vodu može se stvoriti sloj koji je opasan budući da izaziva oštećenja.

Rublje izvadite čim je pranje gotovo jer stajanjem može stvoriti plijesan i gljivice unutar perilice. Kada je ne koristite, ostavite vrata otvorena da se prozrači. Tako ćete spriječiti nakupljanje plijesni ili gljivica zbog vlažnosti.

Nemojte stavljati rublja više od propisanog jer se neće dobro oprati, a nekoliko je puta dovoljno da se perilica ošteti.