U današnje vrijeme žene sve češće odgađaju majčinstvo, a postotak žena u četrdesetima bez djece veći je no ikada. Naravno, svaka žena ima pravo odlučiti hoće li i kada će postati majkom. No ono što predstavlja problem je nedovoljna informiranost te iskrivljena slika koju šalju celebrity trudnice koje ženama poručuju kako mogu bez ikakvih problema ostati trudne u bilo kojoj dobi, pritom ne uzimajući u obzir čisto zdravstvene činjenice
Trudnoće celebrity žena teško mogu proći nezapaženo, a osim glamurozne slike trudnoće koja se stvara u celebrity svijetu tu je vrlo važan segment kilograma, pa su tako slavne trudnice nerijetko nakon poroda u ekspresnom roku skidale nakupljene kilograme i bez muke vraćale vitak stas, zbog čega 'obične' žene redovito primaju poprilično iskrivljenu sliku o trudnoći.
Kako piše CNN, možda ništa na obične žene ne djeluje tako loše kao stvaranje slike celebrity žena starijih od 35 godina koje, kako se čini, mogu zatrudnjeti kada god žele. A upravo o tome piše Tanya Selvaratnam u svojoj novoj knjizi 'The Big Lie: Motherhood, Feminism and the Reality of the Biological Clock' (Velika laž: majčinstvo, feminizam i istina o biološkom satu).
Rijetko kome su tako promaknule naslovnice magazina poput US Weeklyja i Peoplea na kojima su osvanule Halle Berry koja je rodila sa 47 godina, baš kao i Kelly Preston. Uma Thurman po treći put je postala majkom s 42 godine, Julianne Moore, Tina Fey i Salma Hayek rodile su kćeri u 41. godini, a Jane Seymour rodila je blizance u 41. godini, dok je Mariah Carey blizance rodila u 42. godini. A nedavno je i glumica Laura Linney u 49. godini po prvi puta postala majkom.
'Jedan od razloga zašto sam napisala ovu knjigu je taj što sam bila frustrirana konfliktnim porukama i informacijama. Svakodnevno viđamo celebriytije koji dobivaju djecu bez problema, a nemamo pojma kroz što su prošli. Vidimo krajnji rezultat, no ne i borbu', kaže autorica knjige.
Ironično, majčinstvo nikada nije bilo toliki hit, i to u isto vrijeme kada se najveći broj žena bori kako bi ostale trudne. Broj žena između 40 i 44 godine koje nemaju djecu se udvostručio u generaciji: 1976. godine je to bila jedna od deset žena, a 2006. godine to je čak svaka peta žena.
U svojoj iznimno osobnoj i provokativnoj knjizi Tanya Selvaratnam iskreno progovara o svoja tri pobačaja, više IVF tretmana i oboljenju od karcinoma. Potaknuta svime time, Tanya istražuje utjecaj odgođenog majčinstva, i to ne samo uzrokovanog krivom slikom koju žene dobivaju iz celebrity svijeta, već i postupaka liječnika.
Tanya Selvaratnam kaže kako joj je ginekolog nakon njezinog prvog pobačaja u 37. godini rekao kako još uvijek ima vremena ostati u drugom stanju. Stoga, umjesto da požuri u kliniku za liječenje neplodnosti, ona je čekala, i to se, kako kaže, pokazalo kobnom pogreškom.
Kolika je zapravo realna vjerojatnost trudnoće?
'Velika laž', kako kaže, jest da žene mogu učiniti što god žele, i to prema svom vlastitom rasporedu. Žene mogu odgađati majčinstvo sve dok nisu emocionalno i financijski spremne, sigurne po pitanju karijere te u vezi sa savršenim partnerom, a ako budu imale problema sa zatrudnjivanjem, moderna medicina će im nekim čudom dati dijete, barem se tako vjeruje.
Četrdesete su možda nove tridesete, no jajnici nisi dobili jednaki 'makeover'. Čak i uz sav napredak u reproduktivnoj tehnologiji, jajašca imaju ograničen rok trajanja, a šanse za majčinstvom nakon četrdesete godine života su nevjerojatno male.
Broj žena bez djece u SAD-u je u porastu. Prema studiji Centra za istraživanje Pew, koje je provedeno 2008. godine, oko 18 posto žena u SAD-u nema djecu, a u 2008. godini bilo je 1,9 milijuna žena bez djece u između 40 i 44 godine, u usporedbi s 580 tisuća u 1976. godini. Kako se navodi u istraživanju, u skupini žena u dobi od 40 do 44 godine bez djece nalaze se one koje svojevoljno ne žele djecu, ali i one koje ih ne mogu imati.
Možda je jedan od najvećih današnjih mitova vjerovanje u sposobnost znanosti da 'uskoči prema potrebi' i pomogne napraviti bebu ženama bez obzira na dob. Kako napominje Selvaratnam, ono što vidimo izvana su samo priče o uspjehu, a rijetko kada se može čuti o neuspjelim pokušajima. Istraživanje iz 2009. godine provedeno od strane Centara za kontrolu i prevenciju bolesti otkrilo je kako je upravo dob najvažniji zasebni faktor koji utječe na šansu za uspješnom trudnoćom, a kako navodi Selvaratnam u knjizi, u dobi od 40 godina vjerojatnost je 18,7 posto, u dobi od 42 godine je 10 posto, a sa 44 godine šansa za trudnoću iznosi svega 2,9 posto
'Naša generacija je poput pokusnih kunića na kojima se ispituju granice plodnosti ili naše šanse za rođenjem djeteta. Šoku i nedostatku pripreme kada jednostavno niste spremne za trudnoću te pritisku koji žene općenito osjećaju po pitanju reprodukcije dodaje se i osjećaj srama koji žene osjećaju kada ne mogu ostati trudne', piše Tanya Selvaratnam u svojoj knjizi.
Trend odgađanja majčinstva trebao je ženama dati određenu moć i osnažiti ih u postizanju drugih ciljeva, no, ironično, imao je učinak bumeranga ostavljajući velik broj žena u nemogućnosti da ostanu trudne te s očajničkom željom da imaju dijete. Tanya Selvaratnam, koja je sve to osjetila na svojoj koži, kaže kako je nužno reorganizirati ciljeve i uspostaviti novu ravnotežu i pomiriti želju za majčinstvom sa željom da budemo obrazovane, samostalne i uspješne žene.
U cilju toga, Tanya Selvaratnam napominje kako je vrlo važno informirati žene o plodnosti i stvarnosti posljedica odgađanja majčinstva te bi svakoj ženi valjalo pokazati grafikon njezine osobne plodnosti kako bi točno znala kada joj je broj jajašaca najveći te kada nastupa vrijeme kada njihov broj počinje opadati. Kako smatra, jednom kada žene dobiju sve kvalitetne informacije moći će strateški razmišljati kada zatrudnjeti ili se pak s druge strane neće zavaravati da odgađanje sa sobom ne donosi određene posljedice. Naravno, odluka o trudnoći i majčinstvu je na ženi, no ono što je ključno je potreba za dostupnošću svih relevantnih podataka na temelju kojih žena može donijeti odluku i kasnije si to ne predbacivati.
Jedna od najironičnijih stvari je, kako navodi autorica knjige, ta da u vremenu i više nego pretjeranog dijeljenja osobnih stvari i privatnog života sa svima, neplodnost je još uvijek skrivena daleko od očiju javnosti. Ono što Selvaratnam želi postići upravo je destigmatizacija pobačaja i neplodnosti te ljude navesti na otvoreni razgovor o tome.
'Kada dožive pobačaj ili se suoče s neplodnošću, žene se osjećaju neuspješno. Želim da ljudi shvate koliko su ti problemi česti. Samo kada pogledate statistike, jasno vam je da niste sami u tome. Gledate sve te celebrityje i pitate se: 'Što nije u redu sa mnom kada to svima polazi za rukom?', no činjenica je da, većini ljudi, to baš i ne polazi za rukom.'