Hortenzija je jedna od najpopularnijih ukrasnih biljka koju mnogi sade u svom vrtu, a uspijeva i u posudama na balkonima. Možda je naizgled nezahtjevan cvijet, no o nekoliko bitnih stvari ipak treba voditi brigu
Hortenzija osvaja svojim bujnim cvatom, raskošnim bojama i grmolikim rastom. Ne čudi stoga što one krase brojne terase, balkone i vrtove. Prednost joj je što je prilično nezahtjevna, no ipak postoji nekoliko faktora na koje treba obratiti pozornost.
Izbjegavajte ovih pet pogrešaka i vaša će hortenzija biti kraljica vrta.
1. Vrsta tla u koje sadite
Sadnja u neplodno, suho tlo može biti štetna za rast vaših hortenzija. Većina hortenzija preferira rahl humusna tla, dobro drenirano tlo s puno hranjivih sastojaka. Također biste trebali obratiti pažnju na pH vašeg tla koji može utjecati na boju vaših hortenzija. Hortenzija se sadi u rupu koja je barem dva puta veća od korjenove bale. Zemlju je potrebno dobro usitniti, dodati humus i izmiješati. U tako pripremljen supstrat položite biljku i nakon sadnje je obilno zalijete.
2. Nikako ih ne sadite pored drveća
Neke vrste hortenzija prefriraju sunce, a neke hlad, ali jedno im je zajedničko: nemojte ih saditi pod velikim drvećem. Ako svoju hortenziju zasadite pod velikim drvetom, ona će se s njim boriti za vodu i hranjive tvari iz tla. Stoga se preporučuje da je posadite na mjesto gdje vaša hortenzija može biti zvijezda sama po sebi.
3. Hortenzije vole polusjenovita mjesta
Voli polusjenovita mjesta jer se na prejakom suncu cvjetne lopte i lišće objese, stoga se sadnja hortenzija vrši na mjestu koje je prijepodne osunčano, a poslijepodne je u sjeni. Ipak, postoje vrste koje mogu podnijeti i više sunca te uspijevaju na dugotrajnijem sunčanom prostoru. Riječ je o hortenzijama čiji cvjetovi rastu u visinu - Hydrangea Paniculata. Ona ima tendenciju rasta u drvo ako ima dovoljno prostora, a cvjetovi su joj jako veliki i stožastog su oblika.
4. Prekomjerno ili nedovoljno zalijevanje
Francuske hortenzije zahtijevaju znatnu količinu vode da bi bile dobro njegovane i zdrave. Njih ćete u nedostatku kiše, možda morati zalijevati svaki drugi dan. Ostale sorte, poput hortenzije Limelight ili Pee Gee malo bolje podnose sušu. Bitno je naglasiti da odmah nakon sadnje morate bogato zalijevati grm hortenzije. Znanstveni naziv biljke (lat. Hydrangea) dolazi od grčke riječi hydra, što znači voda pa se iz samog naziva može zaključiti da je riječ o biljci koja ima velike zahtjeve kada je voda u pitanju.
5. Nepravilno orezivanje
Osim redovitog zalijevanja, važna je i prihrana te orezivanje. Orezivanje starijih biljaka najbolje je obaviti u proljeće tako da se stare grane skrate na otprilike 50 cm od tla. Ne treba pretjerivati s orezivanjem jer ono može utjecati na cvatnju. Rez se obavlja neposredno iznad mjesta gdje su pupovi, tako da se biljka na tim mjestima može krenuti dalje širiti. Potrebno je redovito čistiti suhe dijelove biljke kako ne bi ometali rast.