Upozorenja o štetnosti prejakog sunca nikada dosta. Iako mislite da već znate sve, vjerujte - ne znate. Mnogi, nažalost, još uvijek olako shvaćaju brojna upozorenja o važnosti zaštite od sunca i izbjegavanju izlaganja štetnim sunčevim zrakama u razdoblju od 11 od 17 sati
Sunce je najjače onda kad je najtoplije
Ovo je jedan od onih mitova u koji svi slijepo vjeruju, ali to nije istina jer UV zrake najjače su onda kada je sunce najviše na nebu, dakle između 11 i 15 sati prijepodne, a temperature variraju tijekom dana, i često se dogodi da je toplije u poslijepodnevnim satima. Stoga se svakako preporučuje da kasnije izađete iz svojih kuća te da odlazak na plažu odgodite u spomenutom vremenu.
Mogu izgorjeti samo sredinom ljeta
Sunce može biti dovoljno jako da izgorite početkom travnja i krajem rujna. Iako nekad imate osjećaj da nije toliko vruće ili da je oblačno, UV zračenje jednako je štetno. Uz današnju tehnologiju vrlo je lako provjeriti koliki je indeks UV zračenja, a ako je on viši od tri, svakako se trebate adekvatno zaštititi.
Oštećenja od sunca uvijek ostavljaju crveni trag
U većini slučajeva to je istina, ali uvijek postoje iznimke, pogotovo za osobe koje su prirodno tamnopute pa je crvenilo manje vidljivo. No to ne znači da su pošteđeni opeklina od sunca, a nerijetko oštećenja nisu odmah vidljiva. Sunčeve zrake uzrokuju štetu u stanicama kože koja je u početku nevidljiva, no posljedice mogu biti itekako opasne.
Opekline su bezazlene
Ako prilikom izlaganja suncu izgorite, to svakako povećava mogućnost za razvoj melanoma. Neka su istraživanja pokazala da je dovoljno samo jednom u dvije godine izgorjeti na suncu da bi se trostruko povećao rizik od melanoma. Dakle ako ste imali mnogo opeklina prošlih ljetnih sezona, bilo bi dobro da razmislite o tome što još možete napraviti da zaštitite svoju kožu i zdravlje.
Kreme s visokim zaštitnim faktorom puno su bolje od onih s nižim
Iako je teško povjerovati u to, jer nam se već godinama nameće mišljenje da je visok zaštitni faktor (50 i viši) puno bolje koristiti za određene dijelove tijela, primjerice za zaštitu lica ili pak dječju kožu, stručnjaci napominju da bi zaštitni faktor broj 30 trebao biti dovoljan ako se koristi u pravilnim uvjetima. Viši faktor ne može puno napraviti za zaštitu vaše kože, ali vam može dati lažnu sigurnost za dulji boravak na suncu, što naravno dovodi do veće štete.
Podloga koju već imam zaštitit će me od opeklina
Mnogi pogrešno vjeruju da ne mogu izgorjeti ako su već preplanuli. To apsolutno nije istina! Iako mnogi odlaze u solarije i na sunčanje u predsezoni kako bi potamnili i bili 'spremniji' za pravo sunčanje, to ne znači da su imuni na štetno zračenje i opekline. Tako da se svima, pa i onima s podlogom, preporučuje nanošenje zaštitnog faktora te izbjegavanje najjačeg sunca.
Stavljanje zaštitne kreme jednom je dovoljno
Mnogo ljudi griješi u ovome, pogotovo uz nove vodootporne kreme koje se nude na tržištu. Nanositi jednom dnevno zaštitnu kremu za sunčanje definitivno nije dovoljno, već to treba činiti više puta tijekom izlaganja suncu. Znojenje, odlazak u more te upijanje kreme samo su neki od razloga koji smanjuju njezino djelovanje, zbog čega ju je potrebno višekratno nanositi.
Solariji su sigurniji način tamnjenja
Naprotiv, solarij može biti mnogo štetniji od samog sunca jer malo tko stavi zaštitni faktor na kožu pri odlasku u solarij. Željni za što bržim rezultatima tamnjenja mnogi ne razmišljaju o njegovoj štetnost i visokom riziku od dobivanja raka kože. Ne postoji siguran način tamnjenja, a u svemu, pa tako i u ovome, treba imati mjeru.
Krema za sunčanje nema rok trajanja
Vjerojatno su se mnogi našli u situaciju da zaborave kupiti kremu za sunčanje prilikom odlaska na ljetovanje, pa u zadnji čas posežete za onom koja stoji od lani na polici u kupaonici. Iako mislite da radite dobru stvar i štitite se od sunca, imajte na umu to da svaki kozmetički proizvod, pa tako i ovaj, ima svoj rok trajanja. Osim toga, treba paziti na to da pohranite kremu za sunčanje na nižoj temperaturi, a ne izložiti je izravnoj sunčevoj svjetlosti.
Ne možete izgorjeti kroz staklo
U zatvorenom prostoru uglavnom ste zaštićeni od izravnih opeklina, ali neke UV zrake mogu proći i kroz staklo. Dakle ako provodite mnogo vremena u vožnji ili pored prozora, pogotovo kada je sunce jako, onda ste i vi izloženi UV zračenju, pa pokušajte zaštititi kožu odjećom ili nanošenjem kreme sa zaštitnim faktorom.