NJEGOVO VELIČANSTVO KELJ

Ovo često zapostavljeno povrće trebate što češće imati na jelovniku

25.02.2025 u 07:21

Bionic
Reading

Kelj, za mnoge ne toliko omiljen član obitelji kupusnjača, poznat po svojem karakterističnom tamnozelenom naboranom lišću, krije nevjerojatnu nutritivnu vrijednost koja ga svrstava među najzdravije namirnice na svijetu

I dok nutricionisti stalno tragaju za takozvanom superhranom, kelj bi zbog svojih blagodati trebao biti što češće na svakodnevnom meniju.

Riznica zdravlja

Samo jedna šalica kuhanog kelja sadrži impresivnu količinu vitamina K, čak više od 1000 posto dnevne preporučene vrijednosti. Ovaj vitamin ključan je za zdravlje kostiju i pravilno zgrušavanje krvi. No tu priča tek počinje - kelj je bogat vitaminima C i A, manganom i bakrom, a istovremeno sadrži značajne količine vitamina B6, kalcija, kalija i magnezija.

Niskokalorična je namirnica i u 100 grama ima tek 50 kalorija, što znači da ga mogu jesti i oni koji vode računa o kilaži.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Znanstvena istraživanja pokazuju da kelj može imati značajnu ulogu u prevenciji različitih bolesti. Njegova visoka koncentracija antioksidanata, posebice kvercetina i kemferola, pomaže u borbi protiv slobodnih radikala i smanjuje rizik od razvoja različitih vrsta karcinoma. Protuupalna svojstva također ga čine izvrsnim saveznikom u borbi protiv kroničnih upalnih stanja.

Inače, zanimljivo je da je kelj zapravo svojevrsna inačica kupusa koju su stvorili u Belgiji u 18. stoljeću, a zatim se proširio Europom i svijetom.

Kako ga pripremiti

Može se pripremati na brojne načine - od klasičnog kuhanja i pirjanja do pečenja tzv. čipsa od kelja, a koji je postao popularni zdravi međuobrok. Mladi listovi kelja izvrsni su u svježim salatama dok se stariji listovi češće koriste u kuhanim jelima poput variva i juha.

Zovu ih 'prirodni botoks': Ove namirnice usporavaju starenje kože Izvor: Ostale fotografije / Autor: Neven Bučević montaža

Pri kupnji kelja, birajte svježe i čvrste listove tamnozelene boje, bez žutih ili smeđih mrlja. Kelj se najbolje čuva u hladnjaku, neopran i nenarezan, umotan u papirnati ručnik i plastičnu vrećicu, a tako može ostati svjež do tjedan dana.

Želite li ga zamrznuti, kratko ga blanširajte, ohladite i stavite u zamrzivač.

Možete ga jesti i sirovog ili kratko kuhati na pari. Tako će svi listovi zadržati vitamine te izgubiti gorak okus koji neki ne vole. Sa sirovim keljom možete napraviti i salatu, a kod nas se najčešće pravi na lešo, kao varivo ili se stavlja u musaku.

Njegova pristupačnost, nutritivna vrijednost i kulinarska svestranost čine ga idealnim izborom za sve koji žele unaprijediti svoje prehrambene navike. Bilo da ga jedete sirovog, kuhanog ili u ukusnom smoothieju, kelj je nesumnjivo jedna od najzdravijih namirnica koje možete uvrstiti u svoju prehranu.