Baš kada smo pomislili da smo savladali sve nazive, korake u rutini i čarobne sastojke uz koje ćemo zadržati mladolik izgled, pojavio se on - bakuchiol. Iako je već duže prisutan na beauty tržištu, ova prirodna alternativa retinolu tek je u posljednje vrijeme postala veliki hit, zbog čega su je u svoje bočice ubacili gotovo svi beauty brendovi
O njemu se govori već mjesecima, no čini se kao da u posljednje vrijeme sa svih reklama iskače neobičan sastojak bakuchiol, a u svoje kreme, serume i slično ubacili su ga najpoznatiji proizvođači preparativne kozmetike. Riječ je o aktivnom sastojku koji se dobiva iz lišća i sjemena ljeskolikog djeteljnjaka, a nazivaju ga i prirodnim ili biljnim retinolom.
S retinolom smo već svi jako dobro upoznati. Riječ je o derivatu vitamina A koji se koristi još od 70-ih godina prošlog stoljeća i isprva je bio lijek za akne, a potom, kada se shvatilo da smanjuje bore te daje koži lijep i zdrav ten, postao je sastavni dio krema i seruma.
Prirodna verzija retinola
A sve dobiva drugi smisao kada znamo da postoji i prirodna verzija retinola nazvana - bakuchiol. Dobiva se iz biljke Psoralea corylifolia, poznate i pod nazivom ljeskoliki djeteljnjak, a ona raste u Indiji i Šri Lanki te se već jako dugo koristi u tradicionalnoj indijskoj ajurvedskoj i kineskoj medicini. Budući da sadrži i brojne fitokemikalije, u koje spadaju flavonoidi, kumarini i meroterpeni, bakuchiol se pokazao izvrsnim antioksidantom koji štiti kožu od onečišćenja i slobodnih radikala.
Nagla popularnost bakuchiola u svijetu kozmetike dogodila se 2018., kada je porastao i broj studija koje su proučavale njegov učinak na koži, a pokazao se najbolji u anti-ageu, jer djeluje antioksidativno, ali i pomaže u smanjenju vidljivosti bora te je po učincima upravo najsličniji retinolu.
Savršenstvo zvano bakuchiol
Bakuchiol ne nazivaju bez razloga prirodnim retinolom jer i on aktivira sintezu kolagena u koži, zahvaljujući čemu se izglađuju bore te ten postaje blistav i čist.
Budući da sadrži antioksidante, pomoći će i posvijetliti pigmentacijske mrlje, ali i djelovati protuupalno na nečistu kožu.
Prikladan je za sve tipove kože, a ono po čemu je poseban je poticanje proizvodnje kolagena, zbog čega ga je najbolje započeti koristiti već prilikom prvih znakova starenja, ali i na zreloj koži.
Nuspojave na koži
Ono po čemu se bakuchiol i retinol najviše razlikuju potencijalne su nuspojave koje na koži ostavlja ovaj potonji. Naime, osim što kao čarobnim kistom smanjuje pojavu sitnih linija i bora te zaglađuje teksturu kože, mnoge pripadnice nježnijeg spola žale se na iritaciju, osjetljivost i suhoću koje im se pojavljuju korištenjem retinola. Upotrebom bakuchiola o tome ne trebaju brinuti jer on samo oponaša učinke retinola bez popratnih iritacija.
Znači, bakuchiol će zagladiti kožu te će ujedno na nju djelovati umirujuće, u čemu mu pomažu antioksidanti, kojima je bogat, a oni itekako pomažu u jačanju zaštitne barijere, sprečavajući štetne vanjske utjecaje, ali i poboljšavaju cjelokupno zdravlje kože.
Ipak, za razliku od retinola, na prve rezultate bakuchiola treba duže čekati, pa je jedino važno biti dosljedan u rutini njege.
Sličnosti i razlike retinola i bakuchiola
Iako retinol i bakuchiol nemaju gotovo nikakve strukturne sličnosti, studije su pokazale da su njihovi učinci gotovo pa identični. Oba se mogu pohvaliti time da smanjuju bore i pigmentacijske mrlje, ali i da sprečavaju ili ublažavaju akne i ujednačavaju neujednačene tonove kože. Za razliku od retinola, koji zna iziritirati kožu i stvoriti crvenilo, bakučiol je prema njoj puno nježniji.
Danas se bakuchiol može pronaći u raznim proizvodima za njegu kože - od hidratantnih krema i ulja za lice do seruma, a može se koristiti i ujutro i navečer. Jedino je važno, baš kao i za retinol, uvesti ga postepeno u rutinu da bi se koža priviknula na njega. Stručnjaci kažu da treba započeti niskom koncentracijom bakuchiola te da ga isprva treba nanositi jednom ili dvaput tjedno i tek kada vidite kako vam koža reagira na njega, povećati koncentraciju, ali i upotrebu.
Dobra je stvar i to što ga se može kombinirati s drugim hidratantnim sastojcima za lice, pa će se tako u kombinaciji s vitaminom C i hijaluronskom kiselinom njegov učinak samo pojačati. Baš kao i retinol, bakuchiol će povećati osjetljivost na sunce, pa je obavezno korištenje SPF-a nakon njegova nanošenja.