SVIMA DOSTUPNE

S godinama je prehrana sve važnija: Ovo su namirnice koje trebate jesti kako starite

30.03.2022 u 22:38

Bionic
Reading

Proces starenja različit je za svakoga, pa tako i specifične hranjive tvari potrebne za zdravlje

Postoji puno aspekata koji utječu na naše potrebe za hranjivim tvarima tijekom života, što preporuke o prehrani čini nečim što bi trebalo biti individualizirano i prilagođeno svakoj osobi.

Kako starimo, fokus nam mora biti na poboljšanju kvalitete prehrane. Za osobe koji žele spriječiti kronične bolesti i održati ili poboljšati kvalitetu života postoji nekoliko općih preporuka. Kvaliteta života također je subjektivna i relativna, ali naglasak uvijek treba biti na poboljšanju statusa sigurnosti hrane, sprečavanju pothranjenosti, izbjegavanju nepotrebnih bolesti, održavanju mišićne mase i sprečavanju dehidracije.

Esencijalne hranjive tvari za zdravo starenje uključuju proteine, omega-3 masti, antioksidante, posebno vitamine A, C i E za podršku imunološkom sustavu, kalij, kalcij i vlakna.

Prehrana bogata hranjivim tvarima može pomoći odraslim osobama u održavanju mišićne mase, spriječiti pothranjenost i dehidraciju te ponuditi prednosti za dugoročno zdravlje mozga.

Nije važno samo ono što jedemo, već i zašto i kako. Primjerice hrana koja se jede u društvu sprječava izolaciju i depresiju te je ključni element zdravog starenja. Ako već ispunjavate svoju prehranu voćem, povrćem i nemasnim proteinima, sljedeći prijedlozi mogli bi vas iznenaditi, ali pružaju ono što vam je potrebno za dug i zdrav život.

Riječ je o svima pristupačnim namirnicama koje imamo u kuhinji ili smočnici, a iznimno su zdrave i pune korisnih sastojaka.

BORCI PROTIV UMORA

Ovih sedam namirnica podići će vam energiju više nego šalica kave

Pogledaj galeriju

Crvena paprika za vitamin C

Umjesto naranče, probajte crvenu papriku, nepravedno zapostavljeno povrće kad se radi o hranjivim tvarima. Manje je poznato to da crvena paprika ima više vitamina C od naranče, a ova namirnica sadržava i vitamine A i E, također antioksidante.

Ne zaboravite na kalij

Za unos visokovrijednog kalija posegnite za bananama. Dobar su izvor kalija, međutim većina odraslih trebala bi jesti oko osam do 10 banana dnevno kako bi dobili preporučenu količinu kalija - od 2600 do 3400 miligrama dnevno, upozorava Passerrello. Ali dodaje da ga sadržavaju i druge namirnice! Možete pojesti pola šalice suhih marelica (1101 miligram), šalicu leće (731 miligram), srednje pečen krumpir (610 miligrama), bananu (326 miligrama) i popiti šalicu soka od naranče (496 miligrama).

Proteini

Biljni proteini, jogurt, grah i orašasti plodovi su zdravije i održivije alternative crvenom mesu. Passerrello preporučuje bademe, koji sadrže vlakna i vitamin E uz šest grama proteina, koliko ćete dobiti iz četvrtine šalice orašastih plodova.

Hidratacija organizma

Održavanje hidratacije tijela poboljšava probavu, krvni tlak, razinu energije i koncentraciju. Voda je najbolji izbor jer ne dodaje šećer ni prazne kalorije, ali i voće ulazi na taj popis. Probajte s grožđem. Ne samo da je važno za imunološku funkciju sa svojim antioksidantima i polifenolima, već sadržava oko 81 posto vode, što može pomoći u ukupnom unosu tekućine i sprječavanju dehidracije.

MOĆNI DUETI

Najbolje kombinacije: Saznajte koje su namirnice puno zdravije kad ih jedete zajedno

Pogledaj galeriju