posadi sam

Stiže blagdan Svih svetih: Evo koje biljke su najprikladnije za grobove i kako ih održavati

31.10.2024 u 10:26

Bionic
Reading

Bliži se Svi sveti i Dan mrtvih ili Dušni dan, kada se tradicionalno posjećuju groblja i odaje počast našim najdražima koji više nisu među nama. Neki se odlučuju za rezano cvijeće koje će staviti u vazu dok drugi biraju cvijeće u teglama ili ono koje se može posaditi u zemlju oko groba. U tom slučaju važno je odabrati biljke koje su otporne i jednostavne za održavanje

Nisu sve biljke jednako dobre za sadnju na groblju. Prije svega treba uzeti u obzir je li grobno mjesto na suncu ili u sjeni, vrstu zemlje i koliko su biljke koje želite posaditi izdržljive u ekstremnim vremenskim uvjetima te vrijeme koje se može posvetiti brizi prilikom održavanja.

U skladu s tim, mogu se posaditi višegodišnje biljke koje pužu po tlu i stvaraju kontinuirani pokrov ili jednogodišnje i dvogodišnje koje ukrašavaju grob nekoliko određenih mjeseci godišnje. Kod sadnje se preporučuje upotreba visokokvalitetnog supstrata s dugotrajnim gnojivima kako bi biljke dobro napredovale, jer će tako jednogodišnje i dvogodišnje biljke bogato cvjetati.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Vrijes (Calluna vulgaris)

Ova biljka raste u obliku grma, visokog 25-80 cm i ima zvonolike cvjetove raznih boja koji opstaju i na niskim temperaturama. Cvjeta kasno ljeti ili rano jeseni, a u regijama s blažim zimama može zadržati svoje cvjetove i zimi. Zahtijeva kiselo tlo sa sadržajem pijeska, dobro drenirano. Idealan pH je 4,5-5,5. Ako želite formirati grm, škarama treba šišati vrhove biljaka u proljeće nakon cvatnje. Dvije godine nakon uzgoja neće imati nikakve zahtjeve osim skidanja slomljenih grančica. Treba ga posaditi na mjesto gdje će imati barem šest sati direktnog sunca. Prihrana mu nije potrebna. Voli blizinu crnogoričnog drveća, zbog čega je idealan za pokrivanje zemlje ispod bora ili čempresa.

Vrlo je važno ne saditi veći broj različitih biljaka. Oni koje ćemo koristiti moraju biti pažljivo odabrani.Cvijeće za Sve svete nije samo dekoracija, već simbol sjećanja, ljubavi i poštovanja prema preminulima. Bez obzira na odabir, cvijeće će zasigurno donijeti mir i utjehu u ovom posebnom danu. 

Japanska kurika (Euonymus japonicus)

Atraktivan zimzeleni grm poznat po svojim dekorativnim listovima i otpornosti na različite uvjete uzgoja. Cvate od srpnja do kolovoza. Plodovi su crvene bobice, sazrijevaju u kasnu jesen, a nekad i početkom zime, biljci daju atraktivan izgled. Razmnožava se sjemenom, reznicama ili položenicama. Sijanje se vrši ujesen ili u proljeće, reznicom se razmnožava krajem ljeta (kolovoz ili početak rujna). Prilagođava se većini tipova tla, pod uvjetom da je dobro drenirano. Tolerira i alkalna i kisela tla. Redovito se treba zalijevati dok se ne uspostavi. Nakon toga, tolerira sušu, ali je najbolje održavati tlo ravnomjerno vlažnim. Lako podnosi orezivanje pa se može oblikovati kako vam odgovara.

Gaulterija (Gaultheria mucronata)

Može narastI do dva metra, ali je najlepša kada se orezivanjem održava na visini od šezdesetak centimetara, jer su joj tada grane guste i ovisno o godišnjem dobu, prepune cvjetova ili bobica. Najbolje joj odgovara polusjenovito do sjenovito mjesto, a poželjno je mjesečno gnojenje gnojivom za hortenzije. Za dobar rast i razvoj potrebno joj je organski bogato kiselo do neutralno tlo s dosta vlažnosti i dobre dreniranosti. Sredinom ljeta može se odrezati svaka treća stabljika radi poticanja novog, snažnijeg rasta.

Erika cvijet (Erica carnea)

Prekrasnog je izgleda i jedna je od rijetkih biljaka koja se sadi tijekom jesensko-zimskog razdoblja. Kupiti gotov supstrat za rododendrone i pomiješati ga sa zemljom na mjestu gdje ćete saditi ovu biljku. Preferira kisela, propusna i humusna tla. Voli niske temperature (cvjeta i pod snijegom), ali odgovara joj i sunčeva svjetlost. Zapravo, najbitnije je da je tlo dobro drenirano, a da optimalna temperatura zraka bude 5-10 °C. Ako je zima oštra, treba zaštititi korjen biljke grančicama. Njezino orezivanje se obavlja, kao i kod drugih cvjetnih grmova, odmah nakon cvjetanja. Treba odstraniti uvele cvjetne grančice i na taj način ćete održati gustoču grma i potaknuti rast novih izbojaka.

Planinski bor Mughus (Pinus mugo 'Mops')

Riječ je o zimzelenom crnogoričnom grmu, patuljastog i sporog rasta, koji naraste do 1 m. Poznat i kao Mops ili zdepasti bor, šarmantna je, kompaktna vrsta četinara koja osvaja svojom jednostavnom, ali impresivnom ljepotom. Tlo bi trebalo biti dobro drenirano kako bi se spriječilo zadržavanje vode, što može naštetiti korijenju. Redovito zalijevanje tijekom prvih nekoliko godina nakon sadnje pomoći će mladim biljkama da se dobro ukorijene. Nakon što postane uspostavljen, podnosi sušu i suptropske uvjete. Potrebno je redovito uklanjati mrtve iglice i grančice kako bi se potaknula pravilna cirkulacija zraka unutar krošnje.