Hladnjak zauzima vrlo važno mjesto u svakoj kuhinji stoga nikako ne treba zanemariti redovito čišćenje ovog kućanskog uređaja
Ako ste i vi među onima koji samo trpaju stvari u hladnjak, te se neugodno iznenade kad nalete na pradavne ostatke ručka u posudi ili namirnice kojima je davno istekao rok, vrijeme je da svom hladnjaku priuštite temeljito čišćenje kako bi zablistao. Čišćenje ovog nezamjenjivog kuhinjskog uređaja trebalo bi napraviti svakih 3-6 mjeseci.
Evo kojih pet koraka trebate napraviti do blistavo čistog hladnjaka:
1. korak: Ispraznite hladnjak
Najbolje je dubinski očistiti hladnjak prije tjedne trgovine kad je u hladnjaku najmanje hrane. Budući da se bakterije brzo mogu razmnožavati na sobnoj temperaturi, mliječne proizvode, meso i drugu hranu koja se mora držati u hladnjaku, stavite u vrećicu za čuvanje smrznute hranu s prethodno smrznutim plastičnim blokovima, ako nemate može poslužiti i plastična bočica vode koju ste prethodno zamrznuli. Ono što više nije upotrebljivo bacite u smeće.
2. korak: Operite police i ladice
Uklonite sve ladice koje se mogu izvaditi, pazeći da nešto ne slomite ili uništite - poslije ćete velikih problema prilikom vraćanja. Temeljito operite police i ladice toplom vodom i deterdžentom. Ostatke hrane ili povrća između polica koji se ne mogu lako ukloniti, uklonite s čačkalicom. Sve dobro isperite i ostavite da se osuši na zraku.
3. korak: Čišćenje unutrašnjosti
Unutrašnjost hladnjaka može sadržavati svakakve ostatke stoga prionite na posao. Ovdje je dobar savjet ne koristiti vruću vodu jer to može povisiti temperaturu hladnjaka, što će odgoditi to koliko brzo možete vratiti svoju kvarljivu hranu. Napravite otopinu za čišćenje s hladnom vodom i s tim pažljivo operite hladnjaka iznutra. Obratite posebnu pozornost na utore na bočnim stranama unutrašnjosti hladnjaka na kojima su police, jer se tu može uloviti prljavština. Štapići za čišćenje ušiju zgodan su alat za ta nespretna mjesta gdje ne možemo dobro očistiti pa ih iskoristite. Nakon što sve očistite, unutrašnjost hladnjaka temeljito osušite papirnatim ručnicima ili čistom kuhinjskom krpom.
4. korak: Očistite vanjske površine
Trebate znati kako zanemarena područja poput kvake i okvira vrata, su idealna za skupljanje mikroorganizama zbog čestih kontakata s rukama. Ako imate hladnjak sa zamrzivačem u donjem dijelu, uz pomoć usisivača uklonili mrvice hrane koje su se skupile u naborima brtve vrata zamrzivača. Ako ne uspijete, isprobajte čvrstu četku za pranje kako biste ih riješili. Prebrišite s otopinom za čišćenje duž nabora i čistom krpom osušite brtvu vrata.
5. korak: Ohladite hladnjak
Vratite police i ladice. Ako imate termometar za hladnjak, pričekajte dok temperatura unutar hladnjaka ne padne na 5 ° C ili niže prije nego što vratite hranu. Ako vaš hladnjak ima funkciju brzog hlađenja, upotrijebite ga za ubrzavanje postupka hlađenja.