PRENATALNE VJEŽBE

Zašto je važno vježbati tijekom trudnoće?

21.02.2014 u 09:05

Bionic
Reading

Uz ispravnu prehranu i redovite liječničke konzultacije, za zdravu je trudnoću od velike važnosti redovita tjelovježba

Svakako je najvažniji preduvjet prenatalnog vježbanja uredna trudnoća te savjetovanje i odobrenje liječnika koji vodi trudnoću. Nakon odobrenja liječnika, najvažnije je stručno vodstvo tijekom izvođena prenatalnih vježbi.

Prenatalne vježbe u svojoj osnovi imaju jednaku zadaću kao i vježbanje uopće, postizanje boljeg općeg stanje organizma, no njihovo je izvođenje specifično. Posebno je prilagođeno svakoj trudnici ponaosob, ovisno o njezinu općem stanju, navici vježbanja prije trudnoće, stupnju trudnoće...

O prenatalnom vježbanju govori se sve više i ono zauzima sve značajniju ulogu u održavanju zdrave trudnoće. Objašnjenje osnovnih dobrobiti vježbanje te vrste te samih tehnika koje se koriste dao nam je Vedran Ćosić, voditelj Taja Health Cluba koji je namijenjen isključivo ženama, s programima posebno prilagođenim njihovim specifičnim potrebama uz nutricionističko savjetovanje.

Kontinuiranim vježbanjem tijekom trudnoće trudnice će pratiti i upoznavati svoje tijelo kao i promjene kroz koje prolaze. Ciljanim će vježbama preuzeti djelomičnu kontrolu nad tjelesnim promjenama koje su jasno vidljive, ali i nad onima koje se odvijaju unutar tijela.

Trudničko povećanje kilograma i stvaranje potkožnog masnog tkiva održat će se u granicama normale - očekivano je da trudnica tijekom trudnoće u prosjeku dobije od 10 do 12 kilograma, a prosječan je porast tjelesne težine oko pola kilograma u tjedan dana. Svaka trudnica mora prihvatiti činjenicu da joj je tijekom trudnoće smanjena mogućnost kretanja, a samim time i potrošnja energije, stoga treba pripaziti na unos kalorija koji je često ponekad neopravdano povećan.

Hormonska neravnoteža progesterona i estrogena tipičan je uzorak zdrave trudnoće, kao i pojačan rad svih organa, no to dovodi do niza tjelesnih poteškoća kao što je kratkoća daha uslijed povećane maternice koja potiskuje ošit, ubrzan rad srca uslijed promjena funkcije kardiovaskularnog sustava, usporavanje rada cjelokupnog organizma, odnosno metabolizma što često dovodi do takozvanih lijenih crijeva i konstipacije te na početku učestalo, a potom i otežano mokrenje.

Budući hormoni u trudnoći opuštaju ligamente i time povećavaju opasnost od ozljeda zglobova i mišićnih istegnuća važno ja da vježbanje vodi stručna i iskusna osoba, upoznata sa specifičnostima prenatalnih vježbi. Također, važno je imati na umu kako s rastom djeteta, tj. trbuha dolazi do pomicanja centra za gravitaciju unaprijed, što ponekad stvara probleme s ravnotežom. U obzir je potrebno uzeti i krvni tlak; u početku trudnoće mnoge se žene susreću s niskim tlakom koji s mjesecima trudnoće raste te se može razviti u problem visokog krvnog tlaka.

Nekoliko je osnovnih tipova prenatalnih vježbi:

- vježbe težine - vježbe prilikom kojih trudnica koristi vlastitu težinu kao opterećenje
- korektivna gimnastika
- vježbe povećanja fleksibilnosti - osobito važne, jer blagotvorno djeluju na sve mišićne skupine i vezivno tkivo u zglobnim strukturama koje se tijekom trudnoće skraćuje
- vježbe disanja – one su sastavni segment svih navedenih vježbi

Ispravnim disanjem trudnica utječe na krvni tlak i srčanu frekvenciju, odnosno na njihovu stabilizaciju, stoga se disanje mijenja ovisno o vrsti vježbe koju izvodi i osobito je važno naučiti kako ispravno disati.

Kardio vježbama povećava se aerobni i anaerobni kapacitet te se utječe na cjelokupan kardiovaskularni sustav, kao i na opću izdržljivost. Također, tijekom treninga djeluje se planski i ciljano na pojedine mišićne skupine što pridonosi održavanju cjelokupne posture, a radom na ciljanim, problematičnim zonama osigurava se održavanje mišićnog tonusa.

Prenatalnim vježbanjem trudnica će osjetiti olakšanje na fizičkoj razini, spriječiti prekomjerno nakupljanje kilograma (koje je nezdravo za nju, kao i za dijete), održati krvožilni sustav zdravim, pospješiti kapacitet pluća, smanjiti oticanje zglobova i zadržavanje vode, utjecati na regulaciju krvnog tlaka te u konačnici održati tijelo snažnim i gipkim, spremnim za napor porođaja... no, možda je najvažniji utjecaj tjelovježbe na mentalnoj razini; zasigurno će doći do podizanja razine samopouzdanja i samim time buduća će majka biti spremnija za izazove koji su pred njom.