Fantastični Francuz srušio 16 godina stari olimpijski rekord Michaela Phelpsa

• I.Ž./Hina
  • Zadnja izmjena 28.07.2024 23:17
  • Objavljeno 28.07.2024 u 23:19

Francuska plivačka superzvijezda, 22-godišnji Leon Marchand opravdao je ulogu apsolutnog favorita te osvojio naslov olimpijskog pobjednika na 400 metara mješovito na OI u Parizu, a pritom je postavio i novi olimpijski rekord u toj disciplini

Sjajni Leon Marchand (22), koji je lani srušio i dugogodišnji svjetski rekord Michaela Phelpsa u ovoj disciplini, dominirao je utrkom vrlo brzo se odvojio na čelu te je u posljednjoj dionici slobodnim stilom imao i više od 10 metara prednosti u odnosu na konkurenciju. Na kraju je rub bazena dotaknuo u vremenu 4:02.95 minuta, što je za 45 stotinki slabije od njegova svjetskog rekorda postavljenog lani u Fukuoki, ali je 89 stotinki brže od 16 godina starog Phelpsovog olimpijskog rekorda.

Srebro je sa 4:08.62 osvojio mladi 18-godišnji Japanac Tomoyuki Matsushita, dok je do bronce stigao 22-godišnji Amerikanac Carson Foster sa 4:08.66. Fosteru je tako za četiri stotinke pobjeglo još jedno srebro, ima četiri odličja te boje sa svjetskih prvenstava, po dva sa 400m i 200m mješovito.

Utrkom plivačica na 100 metara leptir dominirale su 21-godišnje Amerikanke, a u samoj završnici je Torri Huske za četiri stotinke nadmašila svjetsku rekorderku Gretchen Walsh. Huske je do zlata stigla s vremenom 55.59, dok je Walsh plivala 55.63. Inače, Walsh je u subotnjem polufinalu plivala 55.38 i tako postavila novi olimpijski rekord, a s tim bi vremenom u nedjelju komotno osvojila zlato, dok je svjetski rekord od 55.18 postavila prije mjesec i pol dana na američkom prvenstvu. Broncu je osvojila Kineskinja Yufei Zhang (26), srebrna iz ove discipline iz Tokija otprije tri godine koja u svojoj kolekciji ima i olimpijsko zlato iz dvostruko duže dionice. Braniteljica naslova Kanađanka Margaret MacNeil zavšila je peta sa 56.44.

U posljednjem finalu, utrci plivača na 100 metara prsno, razlika između zlatne i "drvene" medalje iznosila je samo osam stotinki. Najbolji ulazak u cilj imao je Talijan Nicolo Martinenghi koji si je tako na najbolji način unaprijed čestitao 25. rođendan koji će proslaviti za četiri dana. Martinenghi je do naslova olimpijskog pobjednika stigao s vremenom 59.03 sekundi, odnosno s dvije stotinke prednosti ispred branitelja naslova Britanca Adama Peatyja (29) te svjetskog prvaka Amerikanca Nica Finka (31). Nijemac Melvin Impudu je sa 59.11, pak, ostao bez medalje. Martinenghi je ovom pobjedom izborio skok za dvije stube na pobjedničkom postolju u odnosu na Tokio prije tri godine kada je bio brončani, dok Peaty nije uspio osvojiti treće uzastopno zlato u istoj disciplini, osim u Tokiju najbolji na 100m prsno bio je i u Rio de Janeiru 2016.