Prvi svjetski rekord u plivanju u Parizu; zastrašujuća dominacija Pana

• A.H./Hina
  • Zadnja izmjena 01.08.2024 10:02
  • Objavljeno 01.08.2024 u 09:51

Peti dan plivačkih natjecanja na Olimpijskim igrama u Parizu donio je i prvi svjetski rekord u bazenu La Defence.

Postavio ga je 19-godišnji Kinez Zhanle Pan na 100 metara slobodno, dok je briljirao i domaći predstavnik 22-godišnji Leon Marchand osvojivši zlata na 200 metara leptir i 200 metara prsno. Pan je deklasirao konkurenciju u finalu, krenuo je sa starta kao ispaljen iz topa te na cilj stigao s vremenom 46.40 sekundi, čak 40 stotinki brže od dosadašnjeg svjetskog rekorda kojega je postavio prije pet mjeseci na Svjetskom prvenstvu u Dohi.

Koliko je Pan bio dominantan pokazuje kako je ostavio konkurenciju za više od sekunde, srebro je sa 47.48 osvojio zlatni iz ove disciplini s posljednjih dvaju OI Australac Kyle Chalmers (26), dok je do bronce stigao Rumunj David Popovici (20), zlatni s dvostruko duže dionice otprije 24 sata.

Jedna od najvećih zvijezda Igara u Parizu već sada je zasigurno domaći plivač Leon Marchand koji je u srijedu ostvario nesvakidašnji pothvat, iste je večeri osvojio zlata na 200 metara leptir i 200 metara prsno, a do oba je naslova stigao s novi olimpijskim rekordima. Na 200m leptir u samoj je završnici pretekao svjetskog rekordera, branitelja naslova iz Tokija te svjetskog prvaka iz Budimpešte otprije dvije godine Mađara Kristofa Milaka (24). Na kraju je Marchand rub bazena dotaknuo s vremenom 1:51.21, a Milak u vremenu 1:51.75. Broncu je sa 1:52.80 osvojio mladi, 19-godišnji Kanađanin Ilja Harun.

Na 200m prsno Marchand je dominirao od starta do cilja te stigao do zlata s vremenom 2:05.85, gotovo sekundu ispred branitelja naslova iz Tokija Australca Zaca Stubblety-Cooka koji je osvojio srebro sa 2:06.79. Broncu je sa 2:07.90 osvojio Nizozemac Caspar Corbeau (23).

Marchand je sada na tri zlata u Parizu, ima i naslov sa 400m mješovito.