Dron i9 može, uz navođenje ljudskog operatera, letjeti u zatvorenim prostorima te pomoću umjetne inteligencije otkrivati i prepoznavati ciljeve
U suradnji sa Strateškim zapovjedništvom Ujedinjenog Kraljevstva tvrtka čiji naziv nije objavljen razvila je novu bespilotnu letjelicu, osmišljenu kako bi oružanim snagama pomogla pri opasnim operacijama tijekom ratovanja u urbanom okruženju.
Dron i9 može, uz navođenje ljudskog operatera, letjeti u zatvorenim prostorima te pomoću umjetne inteligencije otkrivati i prepoznavati ciljeve. Uz to je opremljen i dvostrukom sačmaricom, koju ne može samostalno koristiti niti nakon što je otkrio cilj.
Dizajniran je za situacije u kojima vojnici moraju upasti u zatvorene prostore u kojima se neprijatelj skriva, a koje su među najopasnijim vojnim operacijama na tlu. Broj žrtava je često visok, naročito među vojnicima koji prvi ulaze u branjeni prostor, piše Gizmodo.
Ideja je barem djelomično ih zamijeniti bespilotnom letjelicom. Ali, dronovi sa šest elisa, koliko ih ima i9, često se ruše u zatvorenim prostorima ako u manjoj zatvorenoj prostoriji dođu preblizu zidu. Naročito ako nose nešto teško, poput primjerice sačmarice.
Uz pomoć umjetne inteligencije
Zasad nije poznato kako su u neimenovaj tvrtci uspjeli riješiti s time povezane probleme, ali čini se kako su upotrijebili umjetnu inteligenciju kako bi bolje balansirali drona tijekom leta.
U britanskom Ministarstvu brane nadaju se kako će razviti i druge mogućnosti primjene za i9. Primjerice, mogao bi poslužiti za obranu od drugih dronova, dok bi dvostruku sačmaricu mogli zamijeniti raketama ili mitraljezom.
U Sjedinjenim Državama nedavno je predstavljena vojna bespilotna letjelica s osam elisa koja može nositi teško oružje i biti korištena u razne svrhe, od patroliranja državnom granicom i okršaja s drugim dronovima do suzbijanja terorizma.
Taj je dron, nazvan Tikad, dobio nagradu američkog Ministarstva obrane kao najbolja sigurnosna inovacija. Njime se također upravlja na daljinu.