Čuvena matematička konstanta ima svoj dan. Kako ga obilježiti? Pa, možete se natjecati u pamćenju decimala, raspravljati o njezinom značaju, hodati u krug ili se počastiti voćnom pitom. Ovo je ujedno i dan kada je rođen Albert Einstein
Da, i matematička konstanta π (što je grčko slovo koje se čita pi) ima svoj dan. Obilježava se 14. ožujka (odnosno 3/14 po američkom načinu pisanja datuma), zato što su 3, 1 i 4 tri najznačajnije znamenke broja π u decimalnom zapisu.
Na današnji dan 2018. godine umro je Stephen Hawking, a 1879. rođen je jedan od najvećih znanstvenika svih vremena - Albert Einstein, što ovaj datum čini još značajnijim.
Pi je od dana kad je otkriven pa sve do danas zaokupljao maštu matematičara i budio znatiželju svih koji su ikad pokušali nacrtati savršen krug. Na papiru se označava grčkim slovom 'pi', a prvi ga je Arhimed opisao kao 22 podijeljeno sa sedam (22/7), što je također i drugi datum na koji se slavi, uglavnom u zemljama koje prvo pišu dan u datumu.
Radi se o matematičkoj konstanti koja opisuje omjer opsega i promjera kruga, koji iznosi približno 3.14159. Kažemo približno jer je pi dosad izračunat u više od tri bilijuna znamenki iza decimalnog zareza. Niz brojki nastavlja se beskonačno bez očitog ponavljanja ili obrasca. Za izračune je obično dovoljno znati nekoliko prvih brojki, dok ostale najčešće služe kao izazov onima koji se žele iskazati dobrim pamćenjem.
Koliko je poznato, prva velika proslava Dana broja pi organizirana je 1988. godine u Exploratoriumu u San Franciscu (Sjedinjene Države), a priredio ju je fizičar Larry Shaw. Proslava se sastojala od hodanja u krug i čašćenja voćnim pitama.
Prije 13 godina Zastupnički dom SAD-a usvojio je neobvezujuću rezoluciju koja je 14. ožujka proglasila Nacionalnim danom broja pi. Škole na taj dan drže natjecanja i rasprave, Google mu posvećuje crteže na svojoj početnoj stranici, ponekad i ponegdje ljudi jedu pite i gađaju se njima...
Neki cijeli ožujak slave kao mjesec broja pi, dok je drugima sve to skupa bezveze jer smatraju kako počast treba odati drugom broju - tau.