Umjesto hrpe knjiga, ponesite gadget koji bez problema stane u torbu za plažu, nije puno teži od velikog ručnika, a pomoću kojeg možete bezbrižno upijati pustolovine iz e-knjiga. Pročitajte kako i gdje ih nabaviti
Dok ste na plaži, možete plivati, igrati picigin, graditi dvorce u pijesku (ako ga ima u blizini)... i - čitati.
Umjesto hrpe knjiga iz knjižnice ili kućne biblioteke - vaše ili vaših prijatelja - možete ponijeti gadget koji bez problema stane u torbu za plažu, nije puno teži od velikog ručnika, a pomoću kojeg možete bezbrižno upijati pustolovine junakinja i junaka e-knjiga.
Digitalne knjige možete čitati na pametnim telefonima, tabletima i e-čitačima.
Kako biste smartfon i tablet pretvorili u knjigu, dobro će vam doći aplikacija koja se može nositi s različitim formatima u kojima dolaze e-knjige.
Među besplatnim aplikacijama svakako preporučujemo Kindle (Android, iOS), u kojem će vam uz ogroman broj naslova (neki su i besplatni) na raspolaganju biti značajke za namještanje veličine slova, svjetline zaslona i drugih korisnih postavki.
Provjerite hoće li vam bolje odgovarati Google Play Books (Android, iOS), Bluefire Reader (Android, iOS), Nook (Android, iOS), Kobo (Android, iOS) ili Wattpad (Android, iOS). Sve navedene aplikacije su besplatne.
Kako odabrati pravi uređaj za čitanje na plaži?
Evo što trebate uzeti u obzir:
Sunčevo svjetlo
Osim ako nisu iznimno visoke temperature u pitanju, vrućine neće naročito naškoditi e-čitaču (iako vjerojatno hoće pametnom telefonu ili tabletu). No izravno sunčevo svjetlo smrtni je neprijatelj LCD zaslona jer ih čini znatno slabije čitljivim, a i skloni su stvarati jak odsjaj. Ako ne želite škiljiti i stalno zaklanjati zaslon kad poželite progutati još jedno poglavlje, uređaji s LCD zaslonom nisu za vas.
Baterija
Tu nema puno dvojbe: prednost trebate dati uređajima koji koriste e-tintu (Kindle, Kobo, Nook i slični). Potrajat će višestruko dulje između punjenja nego LCD zasloni.
Što vam treba?
Jeste li osoba koja nosi sve knjige što ih planira pročitati tijekom godišnjeg odmora, volite li kupiti nešto online u trenutku nadahnuća ili ne možete pričekati da se vratite kući kako biste provjerili što vam je to preporučio prijatelj?
Ako ste zadovoljni onim što ste spakirali i ponijeli, nećete imati velike potrebe za uređajem kojim možete kupovati i preuzimati nove naslove putem bežičnih mreža. Ako niste, potražite uređaj koji podržava mreže 3G/4G (Kindle Paperwhite ili Voyage, recimo) ili Wi-Fi.
Veličina
Veliki uređaji nisu najbolji izbor za čitanje na plaži. Vjerojatnije je da će vam bolje odgovarati nešto kompaktnije kao što je petoinčni (12,7 centimetara) Kobo Mini ili početni Kindle sa zaslonom dijagonale šest inča (15,2 cm). Smartfoni su općenito OK, kao i phableti, bar što se veličine tiče.
Formati
Digitalne knjige dolaze u brojnim formatima, među kojima su najčešći ePub, MOBI, PDF, RTF, Word, JPEG… Obratite pozornost na to koje formate e-knjiga podržava vaš e-čitač, pa usporedite to s naslovima dostupnima u vašoj omiljenoj e-knjižari.
Rizici
Na plažama usred ljeta vlada gužva. Koliko god bili oprezni, veliki su izgledi da će vaš uređaj prije ili kasnije imati neželjen susret s vodom ili kakvim čvrstim predmetom. A mogu vam ga i ukrasti.
Stoga je, općenito govoreći, za plažu bolje odabrati robusnije i jeftinije uređaje, poput već spomenutih Koboa Mini i osnovnog izdanja Kindlea.
Naravno, postoje uređaji otporni na prašinu i vodu (recimo, Kobo Aura H20 može preživjeti uranjanje u vodu do metra dubine na do 30 minuta), kao i raznovrsne futrole pomoću kojih im možete pružiti nešto više zaštite.
Najjednostavniji način je onaj koji koristi osnivač i šef Amazona Jeff Bezos: nabavite vodonepropusnu prozirnu plastičnu vrećicu.
Radije slušate nego što čitate knjige?
Za to će dobro poslužiti gotovo bilo koji smartfon ili tablet. No isplati se uložiti u zaštitu, kao i u vodootporne slušalice (kao što su, primjerice, Audio Bone 1.0).
Koji uređaj odabrati?
Ako niste pri lovi i želite tek tu i tamo prolistati pokoju digitalnu knjigu, vjerojatno vam se više isplati skinuti odgovarajuću aplikaciju na smartfon ili tablet koji već imate. No ako se želite češće i dugoročno baviti čitanjem e-knjiga, e-čitač je na duže staze bolje rješenje.
Gdje možete nabaviti digitalne knjige?
Najveću e-knjižaru na svijetu ima Amazon koji osim e-knjiga nudi novine, blogove i časopise u digitalnom izdanju. Vrijedi zaviriti u Kobo Books, eBooks, Barnes i Noble (pogotovo ako ste nabavili e-čitač Nook)...
Što se domaćih naslova tiče, provjerite što nude projekt Besplatne elektroničke knjige, web odredište e-knjiga.hr i knjižara TookBook.
Između ostalih, besplatne naslove nude Knjižnice rada Zagreba i Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, dok ćete školsku lektiru naći na CARNetovom servisu eLektire.
Uživajte u čitanju!