Natjecanje u videoigrama

Esportovi su biznis koji raste, a jedan Hrvat posebno je dobar u njima

26.05.2017 u 13:17

Bionic
Reading

Natjecanja u esportovima sve su češća pojava u vijestima, no pitanje je koliko je ovdašnja javnost uopće upoznata s njima

Igranje videoigara često je proglašeno čistim gubitkom vremena. Ovakav zaključak, naravno, prva je stvar koja pada na pamet neinformiranom promatraču. Esportovi su ovih dana velik biznis i u konstantnom su stadiju rasta već preko petnaest godina.

Danas priča o natjecanju u videoigrama seže malo dalje od okupljanja na kauču uz pivu i čips te se zasniva na složenim sustavima nadmetanja koja redovito okupljaju više stotina igrača diljem svijeta. Oni koji se ističu ispred svih i koji su najčešće prvi koje vidite kada spomenete natjecanja u igrama gejmeri su koji su usavršavanju posvetili svoj život.

Od europskih timova koji nerijetko rade režimom od osam do dvanaest radnih sati dnevno pa sve do kineskih momčadi čija radna disciplina često graniči s ludilom, natjecanje u najkompetitivnijim igrama obično znači nastavak karijere ili propast. Kao što smo svojevremeno pisali u temi o zarađivanju kroz videoigre, svijet kompetitivnog gejminga čini se vrlo dostižnim, no dolazak do zavidne razine vještine i mogućnost suočavanja s najboljim igračima cilj je o kojem mnogi mogu samo sanjati.

Naravno, biti dobar u igri nije sve što vam treba. Bitno je biti dobar u igri koju svi igraju. Najbolji primjeri takozvano je sveto trojstvo esportova, akcijske timske strategije League of Legends i Dota 2 te pucačina iz prvog lica Counter Strike: Global Offensive. Što to povezuje većinu ovih igara da uspijevaju privući velik broj gledatelja? Glavni razlog leži u prirodi same igre. Ako gledatelj sam ima nekog iskustva u naslovima koje prati, vrlo je vjerojatno da će ga zanimati kako profesionalci igraju njegovu omiljenu igru.

Druga stvar koja sve navedene igre čini neusporedivo privlačnima je njihova cijena. League of Legends i Dota 2 su besplatni naslovi do guše puni mikrotransakcija koje, naglašavamo, igračima ne daju nikakvu taktičku prednost. Sve što u ovim igrama kupujete su kozmetički dodaci koji tijekom partije vašem liku daju drukčiji izgled ili specijalne vizualne efekte. Prije nego što se zapitate ima li smisla u kupovanju stvari koje samo hrane taštinu, odgovor je – o, itekako!

Igra koja plijeni najviše pažnje je ujedno najigranija igra na svijetu. Gore spomenuti League of Legends trenutno slovi kao najpopularniji naslov na planetu. U roku od dvije godine LoL je privukao 32,5 milijuna aktivnih igrača, od čega je 4,5 milijuna igralo svaki dan. Već 2014. ta brojka se penje na 27 milijuna aktivnih igrača dnevno i više od 67 milijuna aktivnih igrača mjesečno. Nakon 2014. Riot Games nije izbacio precizne podatke o broju aktivnih igrača, a procjene za prošlu godinu kreću se oko 100 milijuna mjesečno.

Što je to League of Legends? Izvor: Društvene mreže / Autor: Riot Games

Koliko se tu može zaraditi? U slučaju Riot Gamesa i njihovog League of Legendsa dosezanje samog vrha top ljestvica iznimno je težak podvig. Jedini čovjek s naših prostora kojem je to pošlo za rukom je Luka PerkZ Perković, trostruki osvajač europskog turnira LCS. Perković je turnire pokorio u sklopu poznatog profesionalnog tima G2 Esports, a još jedno njegovo veliko dostignuće je drugo mjesto na turniru Mid-Season International 2017.

PerkZ u akciji Izvor: Društvene mreže / Autor: DeoNade

Probijanje na sam vrh svjetskih ljestvica velik je izazov zbog specifičnog raspoređivanja regionalnih natjecanja. Primjerice, južnokorejski timovi u League of Legendsu trenutno su najmoćniji na svijetu. Njihova snaga toliko je istaknuta da velik broj tamošnjih igrača nerijetko igra kao dijelovi međunarodnih timova u drugim regijama. Tim rečeno, ako slažete tim od ljudi koji nisu iz Europske unije, to vrlo često lokalne igrače ostavlja na suhom.

Korejcima su EU ili SAD LCS odlična prilika, s obzirom na to da je dostupna bolja zarada, dok je konkurencija puno slabija. Tim rečeno, dostignuće našeg najpoznatijeg esportaša zbilja je impresivan podvig. Zbrojimo li s ovime činjenicu kako je barem kod nas malo koga briga za gejmere i gejming, profesionalno igranje videoigara zbilja je nešto o čemu mnogi ovdašnji igrači mogu samo sanjati. Slučajevi poput Perkovićeva zbilja su raritet i upravo zbog toga ovaj perspektivni mladi natjecatelj zaslužuje puno više pohvala nego mnogi inozemni igrači iste vještine.