Fortnite je tijekom protekle godine ostvario tri milijarde američkih dolara prihoda i privukao više od 200 milijuna igrača diljem svijeta. Očekivano, takvi rezultati privukli su i pozornost kriminalnog podzemlja
Cyberkriminalci koriste Fortniteovu virtualnu valutu V-bucks za pranje novca.
Taj oblik kriminala nije naročita novost. Još 2013. godine stručnjak za računalnu sigurnost Jean-Loup Richet otkrio je kako igre online postaju sve popularniji medij za kriminalne djelatnosti, naročito pranje novca. U te svrhe otvarali su više korisničkih računa u raznim igrama te ih koristili za prebacivanje novca svojim suradnicima u drugim državama, gdje bi ih oni pretvorili u stvaran novac kojem nije moguće ući u trag.
VODIČ ZA RODITELJE
Klinci su vam opsjednuti Fortniteom? Pobrojali smo sve što trebate znati o najpopularnijoj videoigri na svijetu
U Fortniteu kriminaci koriste ukradene kreditne kartice za kupovinu V-bucksa u službenoj trgovini Epic Gamesa pa ih preprodaju po sniženoj cijeni i u velikim količinama na tamnom webu. Do tog su otkrića došli novinari Independenta i tvrtke za računalnu sigurnost Sixgill.
Mame i neoprezne igrače
Ustanovili su kako se operacije pranja novca odvijaju na kineskom, arapskom, španjolskom, ruskom i engleskom jeziku. Predmeti s Fortnitea ubrali su više od 25 tisuća američkih dolara na eBayu u 60 promatranih dana prošle godine, iako zasad nije jasno koliku zaradu kriminalci doista ostvaruju.
Perači novca na Fortniteu također ciljaju obične igrače putem prijevara na društvenim medijima. Od rujna do listopada 2018. tvrtka Zerofox objavila je 53 tisuće upozorenja na prijevare u Fortniteu.
U igri je moguće kupiti V-buckse u paketima te ih trošiti na odijela i odore, kozmetiku i tome slično. Ne možete ih potrošiti na nešto što bi vam dalo kompetitivnu prednost u odnosu na druge igrače, kao ni na kupovinu izvan službene trgovine.
JEDAN PROTIV SVIH
Fortnite i ekipa: Ovo su najbolje Battle Royale i Survival igre na tržištu
Prevaranti mame igrače koji traže načine kako jeftinije kupiti V-buckse tako što oglašavaju V-bucks generatore i zauzvrat traže osobne informacije poput korisničkih imena, lozinki i podataka s kreditnih kartica. Iako je dobna granica za sudjelovanje u Fortniteu 12 godina, u toj igri često sudjeluju i mlađa djeca, koja su sklonija nasjesti na prijevare, naročito ako im roditelji ne daju novac za igre online.
Iz Epic Gamesa su poručili kako ove optužbe uzimaju ozbiljno. Pozvali su igrače da zaštite korisničke račune uključivanjem dvostupanjske zaštite, korištenjem jedinstvenih snažnih lozinki te izbjegavanjem dijeljenja podataka o korisničkom računu s drugima.
No, stručnjaci u Sixgillu smatraju kako bi u toj tvrtci trebali pratiti transfere visokovrijedne robe u igri, identificirati igrače koji drže velike količine V-bucksa i upozoriti vlasti kad primijete nešto sumnjivo, piše Slate.