Vjerojatno i sami znate bar poneki trik kako produljiti životni vijek baterije za vaš laptop. No, postoji puno drugih načina kako možete (a i trebali bi) voditi računa kako bi ostala u dobroj formi na duge staze. Evo nekoliko savjeta kako to učiniti
Temperature i čišćenje
Temperature u kojima radi baterija mogu imati veliki utjecaj na njen životni vijek. Provjerite što proizvođač preporučuje kao 'sigurne zone' za vaš laptop, što dosta ovisi i o tome kako ga koristite.
Za precizno očitavanje zagrijavanja laptopa korisnici OS X-a mogu uključiti Temperature Gauge (košta pet dolara, odnosno oko 28 kuna). Ako ste na Windowsima, pogledajte Rainmeter, besplatni alat za nadzor sustava koji prikazuje razne parametre, među kojima je i temperatura.
Općenito govoreći, sobna temperatura je idealna za vaše računalo. Ako uvjeti u kojima radite nisu ugodni vama, vjerojatno neće biti ni bateriji u vašem laptopu. Naročito izbjegavajte visoke temperature, iako nije preporučljivo ni dulje izlaganje zimskim uvjetima.
Držite laptop na ravnoj, stabilnoj površini kad god je to moguće, pazeći da pritom ne blokirate ventilator.
Imate li laptop sa zamjenjivom baterijom, izvadite ju i očistite metalne kontakte na svakoj strani svakih par mjeseci, koristeći suhu krpu i alkoholnu otopinu. To će pomoći očuvanju učinkovitosti prijenosa energije.
Neka struja teče
Nemojte držati bateriju stalno napunjenom, kao ni pod stalnim naponom. Elektrone u njoj treba redovno pokretati. U idealnoj situaciji, trebate bateriju isprazniti na 40-60 posto kapaciteta bar jednom tjedno. Uz to, potpuno punjenje i pražnjenje trebalo bi se dogoditi jednom ili dva puta godišnje.
Ako ne namjeravate koristiti laptop dulje od šest mjeseci, pohranite ga sa 40-50 posto punom baterijom.
Postavke
Nekoliko manjih promjena u postavkama vezanim uz štednju energije mogu imati značajan utjecaj na količinu energije kojom ćete moći raspolagati krajem dana. Što manje vaša baterija radi, to će biti zdravija
Otvorite postavke (Control Panel > Hardware and Sound > Power Options ako koristite Windowse; System Preferences > Power Saver za Apple).
Osnovne postavke pokrivaju zaslon i stanje u kojem se računalo nalazi, dok će napredne na Windowsima omogućiti prilagodbu opcija za čvrsti disk, adapter za wi-fi i uređaje koji koriste USB. Ako se dosad nikad niste pozabavili njima, pokušajte smanjiti vrijeme potrebno za prijelaz u sleep mod i isključivanje ekrana.
Moguće je kako je proizvođač dodao pokoji alat namijenjen upravljanju baterijom, pa potražite tako nešto u popisu aplikacija.
Spremate li se držati laptop uključenim dulje vrijeme, smanjite radno opterećenje koliko god možete: snizite razinu osvjetljenja zaslona, zatvorite suvišne aplikacije i tabove u preglednicima, iskopčajte sve periferne uređaje koje ne koristite.
Za Macove postoji besplatna aplikacija Battery Health, koja će vam dati uvid koliko struje još imate na raspolaganju. Za Windowse isprobajte BatteryCare.
Na kraju, budite oprezni s punjačima koji nisu originalni jer mogu oštetiti bateriju, pa i računalo.
Izvor:Gizmodo