spektakularan povratak direktorice

[FOTO] Huawei ponovno u fokusu: Kina će učiniti sve da ga vrati na staze stare slave

28.09.2021 u 09:23

Bionic
Reading

Financijska direktorica Huaweija Meng Wanzhou puštena je na slobodu prije nekoliko dana nakon što je priznala dio krivnje i nagodila se s američkim tužiteljima

Prema nagodbi, kriva je za zavaravanje američkih vlasti i poslovanje preko iranskog Skycoma kako bi izbjegli sankcije nametnute Huaweiju. No neće joj biti suđeno u slučaju da se do prosinca 2022. godine ponaša u skladu s nagodbom. Nakon uspješno postignute nagodbe puštena je na slobodu i ušla je u zrakoplov koji će je vratiti kući, u Kinu. Istodobno su kanadski poduzetnici, poznati kao 'dva Michaela', pušteni iz kineskog pritvora i ukrcani na let za Kanadu.

Meng Wanzhou održala je kratki govor u kojem je zahvalila predsjedniku Xi Jinpingu na tome što je 'u svom srcu nosio sigurnost svih kineskih građana, uključujući moju', a zatim je odvedena na testiranje na COVID-19 i u 21-dnevnu karantenu.

Središnja televizija prenosila je događaj uživo, a više od sto milijuna gledatelja sjedilo je ispred ekrana s plamtećim nacionalizmom u srcu, piše ljubljansko Delo. Tako je 49-godišnja Meng Wanzhou postala nacionalna heroina i pobjednica u borbi protiv imperijalista, a koji su im pokazali da su 'papirnati tigar'.

  • +5
Meng Wanzhou - povratak u Kinu Izvor: Profimedia / Autor: AFP / AFP / Profimedia

Kineski mediji ne spominju to da je između Kine i Kanade postignut dogovor oko njezina puštanja na slobodu. U isto vrijeme dva kanadska Michaela (Spavor i Kovrig) puštena su iz kineskog zatvora, a kineska sigurnosna služba uhitila ih je nekoliko dana nakon što je financijski direktor Huaweija zaključan u njezinoj vili vrijednoj više milijuna dolara u Vancouveru. Bio je to taktički potez da se vodstvu Partije stavi do znanja da su spremni odigrati i najgrublju igru ​​s manjim protivnicima, a u kineskoj su propagandi sudbinu kćeri Rena Zhengfeija, osnivača najveće visokotehnološke tvrtke, pretvorili u mit o azijskoj nepobjedivosti u ratu s Amerikom, koja je izdala tjeralicu za Weng Wanzhou.

I, naravno, nigdje drugdje ne spominje se zašto je američko pravosuđe stavilo Kinu na crnu listu. Pronevjera de facto tvrtke Huawei, osnovane u Hong Kongu, imala je za cilj kršenje američkih sankcija Iranu, a činjenica da je Meng Wanzhou bila na čelu cijele epizode ilegalnog poslovanja pretvorila se u jednostavnu sliku kineske javnosti: 'Nikome neće dobro doći ako napadne Huawei.'

Pad prihoda

Povratkom Meng Wanzhou kući postavlja se pitanje hoće li se Huawei oporaviti od udarca koji mu je nanijela Amerika 2019., kada ga je stavila na crnu listu te je prisilila niz drugih zemalja da se distanciraju od kineskog telekomunikacijskog diva.

Huawei Technologies objavio je u petak najveći pad prihoda otkad postoji. U prvom polugodištu sektor potrošačke elektronike ostvario je 47 posto manje prihoda nego godinu prije, što je velik udarac s obzirom na to da je prodaja u ovom sektoru, osobito mobitela, doprinijela s više od 50 posto ukupne zarade.

Sektor telekomunikacijske opreme pretrpio je pad od 14 posto, a iako uprava Huaweija objašnjava to usporavanjem izgradnje 5G mreže u Kini, na smanjenje je značajno utjecala blokada mnogih zapadnih zemalja.

Zanimljivo je to da, unatoč kampanji 'ispravljanja' najvećih privatnih kompanija, Komunistička partija očito neće napadati Huawei. Za razliku od Alibabe, Tencenta ili Baidua, koji su postajali slični multinacionalnim kompanijama, Huawei je rastao kao treća ruka kineske države koja nikada nije zanemarila strateške interese političkog centra.

Čak i kad je Meng Wanzhou izvedena pred suce, Ren Zhengfei ponašao se kao otac svoje tvrtke, a ne kao otac svoje kćeri. Nikada ni na koji način nije pokazao da ga više zanima sudbina svoje kćerke nego interesi Huaweija.

Velika podrška

Istina je međutim to da nije mogao učiniti ništa drugo.

Sve to sugerira da Huawei neće biti prepušten divljim vjetrovima geostrateške naplate na bojnom polju interneta, mobitela, telekomunikacija, umjetne inteligencije, električnih vozila i drugih industrija koje oblikuju budući gospodarski poredak. Kina će mu ostati velika podrška, a ako uskoro ne bude takav igrač na zapadnim tržištima kao što je donedavno bio, već brzo otvorit će nova polja rasta na Bliskom istoku i u Africi, kao i u vlastitoj zemlji. Na dan povratka Meng Wanzhou kući, objavili su novu listu 500 najvećih kompanija - i naravno da je Huawei uvjerljivo na prvom mjestu.

Svemu tome mora se dodati i faktor prkosa. Budući da je Huawei blokiran u globalnom širenju 5G mreže, Ren je odlučan u namjeri da svojoj tvrtki omogući vodeću ulogu u sljedećoj generaciji mobilne mreže 6G. Objasnio je znanstvenicima iz svog odjela za istraživanje i razvoj da 'ne smiju čekati da 6G zaživi' jer će tada biti prekasno. Japan i SAD izdvajaju ogroman iznos novac za razvoj 6G mreže. A to bi trebao biti prioritet i za Huawei.

Prioritet unutar prioriteta je, međutim, HiSilicon, jedinica koja razvija poluvodiče.

'Pustit ćemo ih da se popnu na Himalaju', rekao je Ren. 'Ali većina naših zaposlenika posadit će krumpir, pasti ovce i krave u podnožju kako bi osigurali dovoljno hrane za one koji se penju na vrh.'

To je formula koju je koristila Komunistička partija. Prevedeno, Huawei bi ipak mogao zadržati poziciju među globalnim tehnološkim divovima.