tehno recenzija

[FOTO] Isprobali smo Samsungov masivni monitor: Pogledajte dojmove o 49-inčnom Odysseyu G9

28.02.2021 u 17:25

Bionic
Reading

Kad govorimo o veličini monitora i njihovoj svrsi, vrlo rijetko volimo trpati uređaje u jednu fiksnu kategoriju. Ovaj masivni monitor iz Samsunga je, makar vrlo učinkovit za multitasking, zbog nekoliko ključnih faktora prije svega namijenjen užitku u videoigrama – pogotovo onima iz prvoga lica

Imerzija je riječ koju vrlo često znamo povlačiti pri opisu videoigara – riječ je o prepuštanju iluziji da ste tamo, uživanju u atmosferi i iskustvu igranja koje godinama nakon završavanja naslova ostavlja vrlo lijepa sjećanja.

Imerziju možemo postići na nekoliko načina, no jedan od najjednostavnijih za to definitivno su monitori. Dolaskom najnovijeg predstavnika serije G, Samsung je otpustio kočnice i proizveo uređaj koji je, bez duljenja, veći od svih monitora koje smo do danas testirali. Trebalo nam je oko dva dana samo da obuzdamo dojmove, pa oko tjedan dana korištenja nakon toga da progledamo kroz novitet koji predstavlja masivni IPS panel dijagonale 49 inča i rezolucije 1440 puta 5120 piksela.

Samsung Odyssey G9
  • Samsung Odyssey G9
  • Samsung Odyssey G9
  • Samsung Odyssey G9
  • Samsung Odyssey G9
  • Samsung Odyssey G9
    +4
Samsungov monitor Odyssey G9 - slike uređaja Izvor: tportal.hr / Autor: Damir Rukavina

Prvi dojmovi

G9 nije samo masivan po veličini – on koristi jedno od najagresivnijih zakrivljenja na tržištu, a zbog same širine koja je ekvivalentna dvama 27-inčnim monitorima te uspješno 'maskira' periferni vid, iz veće blizine ostavlja dojam ekrana koji vas obavija. Estetski gledano, monitor koristi bijelu plastiku istaknutu RGB LED krugom oko 'koljena' masivnog nosača. Sam monitor je nešto manji od 1,2 metra te uz stalak teži nešto manje od 15 kilograma. Uzmemo li sve navedeno u obzir, nepotrebno je naglasiti da se na ovakvo što treba priviknuti. Dok relativno prostrani radni stol na kojem je donedavno stajao AOC-ov 27-inčni zaslon sada izgleda kao da je dosegnuo svoj maksimum, sve nakon instalacije i aktivacije monitora radilo je brzo i učinkovito... do trena u kojem smo se odlučili pozabaviti detaljima.

Pripazite i na nedostatke...

Vrag je, kao i uvijek, u sitnicama. Odyssey G9 pored više nego impresivne dijagonale zaslona, QLED panela i brzine osvježenja od 240 Hz krije nedostatke koji ga zapravo ograničavaju na samo jednu učinkovitu svrhu, a to je igranje videoigara. Za početak, HDR je na testnoj jedinici počeo titrati. Ovo, naglašavaju iz Samsunga, više ima veze s driverima grafičke kartice, no također valja uzeti u obzir to da Nvidia ubraja Odyssey G9 među uređaje koji podržavaju njezine kartice, što je šteta s obzirom na to da na probleme nailaze predstavnici najnovije serije 3000, kao i, u našem slučaju, serije 1600.

Problem s titranjem se, na sreću, može zaobići jednostavnim isključenjem HDR postavke u Windowsima, no uzmemo li u obzir to da govorimo o monitoru čija prosječna cijena na našem tržištu iznosi oko 10.500 kuna, ovakve stvari se ne bi smjele događati.

Nadalje, premda je pozadinsko osvjetljenje skoro savršeno, prijelaz iz najtamnijih tonova u najsvjetlije prilično je bolan, a svemu se pridružuju i neprecizne boje koje, premda se daju kalibrirati, nipošto nisu na razini kakvu bismo tražili za, primjerice, obradu fotografija ili uređivanje videa. Za kraj, tu je i latencija monitora koja, mada Samsung tvrdi da iznosi 1 ms, u stvarnosti varira ovisno o sadržaju te je, tijekom našeg testiranja, kotirala oko 2 ms.

Fenomenalno imerzivan gejming

Koliko je to utjecalo na iskustvo igranja? Skoro nimalo. Preciznost boja, premda mandatorna za grafičke programe, u igrama ne igra neku preveliku ulogu – sve što nam je trebalo je pronaći naslov koji se uz ovako visoku rezoluciju ne pretvara u razgledavanje slika s ljetovanja. Savršeno adekvatan, makar grafički neimpresivan FPS Gunfire Reborn demonstrirao je potencijal Odysseya G9, ne toliko grafičkim detaljima, već manjkom screen tearinga i kašnjenja slike te munjevitom imerzivnom akcijom koju nam dosad nije pružio nijedan monitor ove veličine.

Izvan domene igara i digitalne zabave Odyssey G9 se pokazao kao jako dobra solucija za svakodnevne novinarske poslove, omogućivši nam korištenje nekoliko 'ekrana' jedan do drugog, a kao sekundarni efekt možemo naglasiti zapanjujuće mali zamor očiju tijekom dugog gledanja, s čime, ispostavlja se, Samsung vodi bitku već dulje vrijeme.

Elitna igračka

Uzmemo li sve probleme s kompatibilnošću, nedovoljnu preciznost boja i razvlačenje ekrana u grafičkim programima, Samsung Odyssey G9 nipošto ne bismo preporučili stručnjacima u produkciji, kao ni grafičkim dizajnerima. Riječ je o, što zahvaljujući vrlo niskoj latenciji, što zbog podrške za vrtoglavih 240 Hz, monitoru koji je napravljen za slaganje elitnih računalnih konfiguracija – stvari koje si većina gejmera vjerojatno nikad neće moći priuštiti.

U svijetu u kojem većina ljudi pri kupnji dobrog monitora gleda uređaje u rasponu od 2000 do 5000 kuna, Samsungov gejming titan očigledno ne cilja prosječnog korisnika. Uz malo vremena, pokoje poboljšanje softvera i potencijalni popust, smatramo da će Odyssey G9 pronaći svoj dom u sobama PC entuzijasta željnih iznimne gejming imerzije.

Svi ostali svoj će idealan PC prikaz pronaći u puno prilagođenijim i možda manje avangardnim hardverskim solucijama.

  • Ime: Samsung Odyssey G9
  • Dijagonala: 49 inča
  • Omjer stranica: 32:9
  • Rezolucija: 1440 piksela puta 5120 piksela
  • Latencija: 1 ms (u praksi oko 2)
  • Osvjetljenje: 1000 cd
  • Vrsta panela: IPS (QLED)
  • Vsync: G-Sync
  • Frekvencija rada: 240 Hz
  • Težina: 11,5 kg bez stalka, 14,6 kg sa stalkom
  • Ulazi: DP, HDMI
  • Stalak: mogućnost okretanja po X i Y osi, nemoguće zakretanje u vertikalni mod
  • Ustupio: Samsung
  • Cijena: oko 10.000 kn