Pod vodstvom Društva za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) studenti su pregledali više od 100 energetski siromašnih kućanstava u Zagrebu i pomogli stanarima jednostavnim, ali učinkovitim mjerama
Projekt u kojem su pod vodstvom Društva za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) sudjelovali studenti zagrebačkog FER-a nedavno je osvojio nagradu Europske unije za održivu energiju, a koja se dodjeljuje u sklopu Europskog tjedna održive energije EUSEW.
Projekt je nagrađen u kategoriji Mladi EUSW-a i Europska komisija prepoznala ga je kao jedan od najistaknutijih projekata koji potiču mlade građane na unaprjeđivanje energetske tranzicije u Europi.
'Projekt je proveden u partnerstvu DOOR-a, FER-a i Grada Zagreba', objašnjava Ivana Rogulj, programska direktorica DOOR-a. Na natjecanje je bilo prijavljeno 120 ekipa u tri kategorije - uključivanje, inovacije i mladi. U konkurenciji su bili projekti iz cijele Europske unije.
DOOR je udruga stručnjaka koja se bavi promicanjem održivog razvoja na području energetike. Njihovi su članovi stručnjaci zainteresirani za tehnička, okolišna i društvena pitanja u energetici. Uz njihovu pomoć studenti FER-a uhvatili su se u koštac s energetskim siromaštvom.
'Energetsko siromaštvo nedostatak je pristupa modernim oblicima energije, primjerice električnoj energiji, ili nemogućnost podmirenja troškova za energiju nužnu za život u prihvatljivim uvjetima', kaže Rogulj.
'U Hrvatskoj nije definirano tko je energetski siromašan niti tko je u opasnosti da to postane, kao ni metoda za utvrđivanje i praćenje energetskog siromaštva', upozorava Rogulj. 'U dokumentima postoji regulatorni okvir za njegovo suzbijanje, ali nema jasnih mjera provedbe.'
Studenti FER-a pregledali su više od 100 energetski siromašnih kućanstava u Zagrebu i pomogli stanarima da identificiraju probleme i primijene jednostavne mjere učinkovitosti: bolju izolaciju prozora i vrata, ugradnju LED svjetiljki i ploča za refleksiju radijatora.
Na temelju postojećih izračuna, ova jednostavna poboljšanja mogu kućanstvima godišnje uštedjeti oko 200 kg CO2 i više od 1200 kWh električne energije i topline. A to znači manje zagađenja i manje račune za energiju.
Razvijen je i novi računalni model. On koristi nalaze i podatke energetske revizije, a na temelju iskustava sugerira najisplativija i najučinkovitija rješenja koja treba poduzeti.
'To će pomoći da se na razini grada vidi koje su održive energetske politike najisplativije kao dio energetske tranzicije', kaže Rogulj.
Energetsko siromaštvo socijalno je i ekološko pitanje koje stavlja strašna fizička i psihička opterećenja za kućanstva. Nedostatak odgovarajućeg grijanja i izolacije te loše postavljeni prozori mogu uzrokovati plijesan, vlagu i propuh, a to pak dovodi do respiratornih i niza drugih bolesti.
Projekt Pravedna (FER) rješenja za bolju zajednicu nastojao je riješiti ove izazove podučavajući zagrebačke studente elektrotehnike kako provesti jednostavne revizije kućanstava za prepoznavanje rješenja za uštedu energije.
'Energetsko siromaštvo nije samo tehnički izazov, već i ozbiljan društveni i okolišni problem. Studenti strojarstva uče se tehničkim rješenjima, ali ako ne posjete stvarne kuće, oni zapravo neće znati kako se zapravo živi u energetskom siromaštvu', objašnjava Rogulj.
Projekt nije pao s neba. Na FER-u se može slušati posebni predmet Primjena tehničkog znanja u društveno korisne svrhe koji studentima pruža mogućnost primjene stečenih teorijskih znanja i vještina u rješavanju konkretnih tehničkih problema u zajednici.
Riječ je o društveno korisnom učenju, nastavnoj metodi koja integrira akademsko učenje sa zadovoljavanjem potreba u zajednici, s naglaskom na starije, siromašne ili osobe s invaliditetom.
'Projekt je pozitivno djelovao na građane, korisnike mjera. Dobila se i šira slika u borbi protiv energetskog siromaštva, a koristi su velike i za studente koji su sudjelovali, njihov fakultet te razne udruge', smatra Rogulj. 'Studenti su kroz projekt naučili važnost komunikacije i timskog rada, a mogli su i prepoznati koliko njihov rad može biti društveno koristan.'