Krenuo je globalni Sat kodiranja (Hour of Code). U projekt koji će trajati do 11. prosinca do danas se uključio rekordan broj škola (199), kojima pomaže više od 100 volontera. Još se stignete prijaviti
U sklopu Sata kodiranja u osječkoj osnovnoj školi Mladost gostovao je Matija Kopić, suosnivač IT tvrtke Farmeron koja je razvila aplikacije u oblaku za praćenje i analizu poljoprivrednih aktivnosti na farmi.
Tijekom radionice u kojoj je sudjelovalo dvadesetak učenika 5. i 6. razreda Kopić je rekao kako smatra da je Sat kodiranja izvrsna inicijativa.
'Posebno je ključan angažman privatnog sektora zajedno s entuzijastičnim učiteljima jer se djeci približava jedan svijet koji im do sada nije bio dostupan. Uvjerio sam se da su djeca željna izazova i kroz ovakve radionice spoznaju da postoji tehnologija putem koje mogu rješavati probleme kao i da putem programiranja njihov kreativni duh izlazi na površinu.
Kroz sustavnu edukaciju ovog tipa možemo biti sigurni da ćemo kroz 5, 10 i više godina imati visokoobrazovane stručnjake koji su u stanju rješavati razne probleme', dodao je.
U OŠ Mladost će tijekom tjedna Sata kodiranja biti održane i radionice za učenike od 1. do 8. razreda. 'Ove godine sudjelovat će oko 250 učenika naše škole te oko 20 roditelja', rekla je Blanka Mihaljević, profesorica informatike.
Sat kodiranja održan je i u zagrebačkoj osnovnoj školi Silvije Strahimira Kranjčevića za 20 učenika 6. razreda kao i za više od trideset djece zaposlenika u uredima Microsofta Hrvatska u Zagrebu.
'Naša škola se drugu godinu zaredom uključila u projekt Sat kodiranja. Tijekom prve radionice dvadesetoro djece iz šestih razreda učilo je programirati uz stručno vodstvo volontera Matija Kataneca iz udruge Programerko i učitelja iz škole. Imali su priliku programirati u igri Minecraft te odslušati poruke programera i dizajnera igrice. Ove godine ćemo u projekt uključiti sve učenike od 5. do 8 razreda', rekla je Tanja Soucie, profesorica matematike OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića.
Projekt Hour of Code ili Sat kodiranja globalno podržava više od 400 partnera i 200 tisuća odgajatelja diljem svijeta. Nositelj projekta je nevladina organizacija Code.org uz podršku Microsofta a u njemu sudjeluje 10 posto svih K-12 učenika u svijetu. Projekt u Hrvatskoj provodi nevladina udruga Osijek Software City s 15 drugih nevladinih udruga, također uz Microsoftovu podršku.
Hrvatske škole još uvijek se mogu prijaviti za projekt na stranici Hour of Code