Svi smo imali te male divne trenutke kada smo se zapitali gleda li netko ono što radimo na uređaju. Zamijenite paranoju konkretnim činjenicama uz naš vodič za paranoične gadgetoljupce
Hakeri su posvuda. Ovome u prilog definitivno ide činjenica da se već godinama oslanjamo na računala kao prozore u ostatak svijeta. No pitanje je: 'gledaju li hakeri upravo mene ili sam samo paranoičan/paranoična?'. Premda na ovo pitanje ne možemo odgovoriti sa stopostotnom sigurnošću, imamo okvirnu ideju na koje simptome valja obratiti pažnju prije nego što iz blage sumnjičavosti prijeđemo u sveopću paniku.
Kako to oni rade?
Prije nego što se bacimo na simptome, najbolje bi bilo objasniti koje točno metode koriste hakeri koji nastoje provaliti u žrtvin smartfon. Najjednostavniji način je, naravno, da vam doslovno ukradu ili nakratko uzmu telefon. Nakon što se domogne smartfona, haker će na njega pokušati instalirati nepoželjne špijunske aplikacije. Za drugi način upada glavni krivac ćete biti vi.
Spajanjem na nepoznatu Wi-Fi mrežu možda ćete doći do hakerovog virtualnog Wi-Fija koji imitira onaj pravi te koji jedva čeka na vaš laptop (ili uovom slučaju - smartfon) instalirati nepoželjne appove. Treća, malo rjeđa metoda je spajanje na nepoznati USB kabel koji je zapravo maskirani USB disk koji na vaš uređaj instalira softver ili s njega povuče vaše privatne podatke. Konačno, tu je svima nam poznati phishing SMS-om, odnosno odgovaranje na neobične poruke nepoznatih pošiljatelja.
Dobro, sada znam sve. Koji su simptomi hakiranja?
Prva stvar na koju biste mogli obratiti pažnju je baterija koja se brzo prazni. Ako imate uređaj star pet godina, a niste ga nosili na servis, velike su šanse da se ne radi o hakeru već o potrošenoj bateriji. Ako imate relativno nov uređaj koji se rapidno prazni, a koji usput ima niz nepoznatih aktivnih aplikacija u pozadini, vrlo je izvjesno da ste žrtva hakera. Dodatni simptomi uključuju čudne brojeve u listi poziva, kao i često paljenje i gašenje uređaja.
Drugi vrlo jak simptom hakerske aktivnosti je jeka pri pozivima i nemogućnost pristupa osnovnim značajkama uređaja. Ako ne možete stišavati ili pojačavati zvuk, a nekontrolirano vam se pojačava ili smanjuje svjetlina ekrana, moguće je da vašim uređajem hara virus.
Kako se zaštititi?
Odgovor na ovo pitanje je vrlo jednostavan: izbjegavajte sve situacije koje smo naveli. Ne 'posuđujte' smartfon strancima, dobro provjeravajte na kakve se 'besplatne internete' spajate te što je najvažnije - ne klikćite na na nepoznate ili sumnjive poveznice. Ako slijedite ove jednostavne naputke vrlo su izvjesne šanse da nećete završiti kao brojne naivne žrtve prevaranata.
Naravno, nikad nije na odmet posegnuti za dobrim starim antivirusnim programima.