Monitori poput ovog su, bez dvojbe, dokaz da veliki zakrivljeni paneli više nisu rezervirani samo za najveće entuzijaste
Koliko su vam zapravo potrebni G-SYNC i Freesync? Ne, ozbiljno - stanite na trenutak i razmislite koliko ste često izgubili partiju u omiljenoj igri zbog izgubljenog framea na ekranu.
Ili još bolje pitanje - koliko ste za tehnologiju koja to ispravlja spremni platiti? Osamsto kuna? Tisuću kuna? Ako kao i moja malenkost spadate među obožavatelje tehnologije koji ponekad provjere koliko im je novca ostalo na tekućem, vrlo je vjerojatno da vas od same pomisli na nepotrebne značajke pri kupnji monitora zaboli glava.
Samsung je, prema svemu sudeći, dobro pratio tržište te je na ovogodišnjem Gamescomu predstavio budžetni gejming monitor CJG5 koji dolazi u dvije varijante - 27 i 32 inča. Uređaj stiže sa krhkim plastičnim stalkom s kojim je nemoguće podešavati nagib, nema G-SYNC niti Freesync, koristi zakrivljeni VA panel visokog kontrasta, ali je i dalje jedan od najboljih monitora koje sam ikad koristio.
TEHNO SAVJETI
Grije li se vaše računalo previše? Ovako ćete ga spasiti
Razlog za veselje
Ova vrlo ambiciozna izjava nije potaknuta kvalitetom pojedinih komponenti i sveukupnim korisničkim iskustvom, već omjerom onoga što dobivate i onog od čega se morate oprostiti. Naime, CJG5 u varijanti od 32 inča na našem tržištu košta 2549 kuna, što je apsurdno nisko u usporedbi sa ostatkom konkurencije. Štoviše, nakon što sam iz čiste znatiželje krenuo gledati što nudi konkurencija, paneli ove dijagonale koštali su više...puno više...toliko više da ih nikad ne bih kupovao. Istini za volju, oni dolaze s većom gustoćom piksela i gore spomenutim Freesyncom, no kao novinar, grafičar i gejmer mogu potvrditi da mi nakon dva tjedna sa GJG5 nisu nedostajali niti jednu sekundu.
Što se stalka tiče, da, on je plastičan i ne može se podešavati no, ako baš želim bolji stalak, kupit ću ga naknadno. Sam ekran dolazi u rezoluciji 1440p i radi na frekvenciji od 144 Hz, što ga automatski trpa među proizvode napravljene za gejmere. Samsung se zaklinje da CJG5 ima latenciju od 1 miliseknude, kao i kontrast 3000 prema 1.
Dobro, priznajem - Samsung ne bi izgubio puno sa uvođenjem Nsynca ili Freesynca no stvar sa ovim ekranom je da ako već imate dovoljno jaku grafički karticu koja sadržaje tjera u 60 ili više sličica u seknudi, sinkronizacija slike vam neće trebati.
Malo upozorenje
Kontrast je također izvrstan ako ga uglavnom gledate od naprijed, no to je već poznata stvar sa LCD panelima. Najveći problem kod CJG5 32 nije tehnologija, već vrijeme u kojem živimo. Strašno je bitno naglasiti da je ovdje Samsung uzeo svoj najbolji monitor od prije par godina, podesio ga i izbacio po vrlo prihvatljivoj cijeni. To znači da, kao i kod sve džepu prihvatljive 'obnovljene' tehnologije, ona stari jako, jako brzo. Tehnologija monitora u zadnje kroči velikim koracima prema naprijed, što znači da će iduće godine Samsung vrlo vjerojatno prestaviti izvrsni OLED gejming panel, samo da bi ga godinu dana kasnije ponudio po puno nižoj i atraktivnijoj cijeni.
Kupiti ili kupiti odmah?
Unatoč svim navedenim nedostacima, i dalje bi za ovaj monitor bez treptaja oka dao 2549 kn. Ako ste kao i ja proveli zadnjih pet-šest godina koristeći ravne 1080p monitore, uz suludo nisku cijenu i superiorne značajke Samsungovog CJG5 32 ćete se doslovno - preporoditi.
Ovaj monitor nije napravljen za gadgetoljupce koji moraju imati najnovije i najjače - on je proizvod koji premijsko iskustvo rada na zakrivljenom monitoru masivne dijagonale nudi potrošačima koji za PC-ekran nisu spremni izdvojiti isti iznos koliko i za prosječni televizor.
Samsung CJG5
- Veličina: 32 i 27 inča
- Dizajn: zakrivljeni ekran
- Boja: Tamno srebrna
- Rezolucija: 2560 puta 1440 piksela
- Omjer: 16:9
- Zakrivljenje: 1800R
- Panel: VA
- Osvjetljenje: 300 cd/m2
- Osvježenje: 144 Hz
- Kontrast: 3000:1
- Predložena cijena za model dijagonale 32 inča: 2549 kn
Plus:
- kontrast
- kakvoća slike
- veličina
- fantastična cijena
Minus:
- nema Freesync niti G-SYNC
- nema HDR
- stalak