Biljne vrste roda Thismia su mikoheterotrofne – što znači da su izgubile sposobnost fotosinteze i preživljavaju zahvaljujući parazitskom odnosu s gljivama
Godine 2019. istraživač i vodič Mohamad Alias Šakri uočio je neobičnu biljku u šumi u malezijskoj saveznoj državi Terengganu. Iako je rasla uz dobro poznatu planinarsku stazu, pokazalo se da se radi o do tada nepoznatoj vrsti.
Prema studiji objavljenoj u časopisu PhytoKeys, riječ je o novootkrivenoj vrsti iz neobičnog roda Thismia, poznatog po svom bajkovitom izgledu i nadimku 'vilinska svjetiljka'. Biljka je nazvana Thismia aliasii u čast već spomenutog čovjeka koji ju je otkrio.
'Otkrivanje vrste Thismia aliasii vrlo je zanimljivo jer je pronađena u planinskom području, poznatom po prirodnim ljepotama. Nalaz se dogodio na rubu popularne planinarske staze, no prvi ju je prepoznao upravo Alias', stoji u priopćenju izdavača Pensoft Publishers, koje prenosi riječi Siti-Munirah Mat Yunoh, suautorice studije i znanstvene suradnice u Malezijskom institutu za istraživanje šuma.
Fotografije uključene u studiju prikazuju biljku u nijansama narančaste i žute boje, s karakterističnim zadebljanim vrhom iz kojeg se širi nešto nalik peteljkama. Ona raste u vlažnim i sjenovitim dijelovima gornjih brdskih dipterokarpovskih šuma - vrsti tropske prašume.
Međutim, kako ističe Mat Yunoh, bilo je vrlo teško prikupiti uzorke za dodatna istraživanja jer je stanište biljke planinsko, a potragu je dodatno otežala pandemija covida. Od otkrića 2019. do danas znanstvenici su uspjeli dokumentirati samo pet primjeraka vrste Thismia aliasii, iako je Terengganu poznat kao područje s najvećom raznolikošću tih vrsta u Maleziji.
Autori studije upozoravaju da popularnost regije kao planinarskog odredišta ugrožava stanište biljke. Zbog toga je vrsta proglašena kritično ugroženom na Crvenoj listi Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).
Šire gledano, vrste roda Thismia su mikoheterotrofne – što znači da su izgubile sposobnost fotosinteze i preživljavaju zahvaljujući simbiotskom, točnije parazitskom odnosu s gljivama. Biljke ovog roda poznate su po bizarnim cvjetovima i specijaliziranim mehanizmima oprašivanja koji uključuju sitne insekte poput gljivarskih mušica, piše Gizmodo.