Zasad ne postoji siguran način kako provjeriti je li i vaš smartfon bio pogođen špijunskim softverom. Ali, postoje znakovi na koje trebate obratiti pozornost
Kao što smo već pisali, nedavno je otkriven sigurnosni propust u aplikaciji WhatsApp koji omogućava instalaciju špijunskog softvera na pametne telefone s operativnim sustavima Android i iOS pomoću običnog telefonskog poziva.
Izrada i korištenje špijunskog softvera ove vrste obično su prilično skupi i namijenjeni vladama (i obavještajnim agencijama), pa prosječni korisnici vjerojatno nemaju puno razloga za zabrinutost. Zasad nema ni naznaka kako je bila riječ o napadu većih razmjera, ali je softver izraelske tvrtke NSO dosad u nekoliko navrata bio zlorabljen protiv aktivista.
Zaštititi se možete žurnom nadogradnjom popularne aplikacije u Facebookovu vlasništvu i operativnog sustava na najnovije izdanje.
TEHNO SAVJETI
Sumnjate kako vam netko krade Wi-Fi? Evo kako ćete provjeriti i riješiti se uljeza
Na žalost, zasad ne postoji siguran način kako provjeriti je li i vaš uređaj bio metom napadača. Ali, postoje znakovi na koje trebate obratiti pozornost.
Za početak, držite na oku promjene u vašem smartfonu - primjerice, povećanu potrošnju baterije, pretjerano zagrijavanje bez vidljivog razloga...
Alati poput Appleovog Screen Timea mogu olakšati praćenje aplikacija koje najčešće koristite, pa ih možete upotrijebiti kako bi lakše uočili nešto neobično. No, nemojte se osloniti samo na njega jer je moguće kako neće prikazati aplikacije koje rade u pozadini. Stoga redovno provjeravajte potrošnju podataka i baterije. Nagla povećanja mogu biti znak za uzbunu.
Uz to, deinstalirajte aplikacije koje ne koristite redovno kako biste ograničili broj potencijalnih sumnjivaca. Također, važno je redovno instalirati softverske nadogradnje za operativni sustav i pojedine aplikacije, piše Business Insider.