ZAŠTITA PRIVATNOSTI

Je li ludost prekriti web kameru na laptopu ako niste Mark Zuckerberg?

04.07.2018 u 15:19

Bionic
Reading

Možda ste manje zanimljiva meta nego suosnivač i šef Facebooka, ali nikad ne znate kome ste i zašto zanimljivi. Stoga pamet u glavu i budite oprezni

Mark Zuckerberg svojedobno je na Facebooku objavio fotografiju na kojoj je uz njega bio vidljiv i njegov laptop. Netko je vrlo brzo primijetio kako je Zuckerberg zalijepio samoljepivu vrpcu preko kamere i mikrofona na laptopu kako bi se zaštitio. Je li to mudar potez ili pretjerivanje na rubu paranoje?

Općenito govoreći, razloga za zabrinutosti ima. Lijepljenje mikrofona možda baš i nema previše smisla, ali kamera na laptopu može poslužiti hakerima za puno toga nezgodnog.

Sve su češći slučajevi u kojima bi hakeri uspjeli preuzeti nadzor nad računalom te upogoniti kameru i mikrofon kako bi špijunirali žrtvu koja nije bila ni svjesna što joj se događa. Znalo se događati kako bi ucjenjivali žrtvu snimkama iz spavaće sobe.

  • +3
Sedam savjeta kako sigurno koristiti javno dostupan Wi-Fi Izvor: Profimedia / Autor: NN

Pitanje je, naravno, koliko ste zanimljiva meta i zašto. Mark Zuckerberg, bivši šef američke agencije FBI James Comey ili neka celebrity zvijezda sigurno su zanimljivije i potencijalno lukrativnije žrtve nego ogromna većina nas, pa se može pretpostaviti kako će se hakeri više potruditi kako bi narušili njihovu intimu nego našu.

No, s druge strane, nikad ne znate kome možete biti zanimljivi i zašto. Stoga opreza nikad dosta.

Na meti se mogu naći računala s operativnim sustavima Windows i Mac, ali i od te vrste upada slabije zaštićeni sustavi poput nadzornih kamrera, kamera za nadzor beba i tome slično.

Što možete učiniti kako biste se zaštitili i hakerima otežali posao?

Najjednostavniji način već znate: pronađite komad neprozirne samoljepive vrpce i zalijepite ju preko kamere. Ako vam to ružno izgleda ili strahujete kako bi mogli oštetiti leću kamere, potražite posebne samoljepive poklopce koje je moguće nalijepiti preko kamere i otvoriti ih kad ju poželite koristiti.

Postoji više aplikacija koje vam mogu pomoći da primijetite nešto sumnjivo. Brzi pregled naći ćete ovdje.

Dok ne koristite laptop, zaklopite ga. Naročito ako se planirate presvlačiti u istoj prostoriji ili se baviti radnjama koje nisu za svačije oči. Redovno nadograđujte softver, pogotovo web preglednike i antivirusne aplikacije, i provjeravajte jeste li negdje pokupili zlonamjerni softver (malware, viruse i slično).

Uključite vatrozid i nemojte ga gasiti bez prijeke potrebe. I zadnje, ali ne najmanje važno: izbjegavajte klikati na poveznice u porukama ako vam djeluju sumnjivo, čak i ako znate pošiljatelja.