Umjetna inteligencija prvi je put otkrila ljudskom oku nevidljiva oštećenja na bazilici sv. Petra u Vatikanu, koristeći tehnologiju koja omogućuje digitalno očuvanje i obnovu povijesne građevine. Projekt pod nazivom 'La Basilica di San Pietro' rezultat je suradnje Microsofta, Vatikana i francuske tvrtke Iconem, specijalizirane za digitalno očuvanje
U razdoblju od tri tjedna dronovi, kamere i laseri zabilježili su više od 400.000 detaljnih slika eksterijera i interijera bazilike, uključujući njezine mozaike, freske i skulpture. Rezultat je precizan digitalni blizanac, 3D računalni model koji vjerno reproducira stvarnu strukturu i omogućuje praćenje promjena, piše Sky News.
Analizom prikupljenih podataka, AI je uspio identificirati oku nevidljive pukotine i oštećenja, pružajući vrijedne informacije za buduće restauracije. Tehnologija je također otkrila izgubljene dijelove mozaika te dosad neprimijećene ukrase na stropu bazilike.
'Dok nas umjetna inteligencija gura u budućnost, ona može igrati ključnu ulogu u očuvanju naše prošlosti', izjavio je Brad Smith, predsjednik Microsofta.
Prema riječima dr. Nohe Saleeb sa Sveučilišta Middlesex, AI algoritmi na temelju podataka digitalnog blizanca mogu ne samo identificirati postojeća oštećenja, već i predvidjeti točne lokacije budućeg propadanja. Digitalna replika već je pokazala svoju vrijednost u projektima poput restauracije katedrale Notre-Dame u Parizu nakon požara 2019. godine.
Profesor Mohamed Gamal Abdelmonem sa Sveučilišta York ističe da je digitalna replika postala ključan alat za očuvanje kulturnih znamenitosti jer napredna laserska i slikovna tehnologija omogućuju precizne kopije i analize povijesnih lokaliteta.