DIGITALNI BLIZANAC

Kako je AI na bazilici sv. Petra otkrio oštećenja nevidljiva ljudskom oku

~2 min

11.11.2024 u 13:00

Bionic
Reading

Umjetna inteligencija prvi je put otkrila ljudskom oku nevidljiva oštećenja na bazilici sv. Petra u Vatikanu, koristeći tehnologiju koja omogućuje digitalno očuvanje i obnovu povijesne građevine. Projekt pod nazivom 'La Basilica di San Pietro' rezultat je suradnje Microsofta, Vatikana i francuske tvrtke Iconem, specijalizirane za digitalno očuvanje

U razdoblju od tri tjedna dronovi, kamere i laseri zabilježili su više od 400.000 detaljnih slika eksterijera i interijera bazilike, uključujući njezine mozaike, freske i skulpture. Rezultat je precizan digitalni blizanac, 3D računalni model koji vjerno reproducira stvarnu strukturu i omogućuje praćenje promjena, piše Sky News.

Analizom prikupljenih podataka, AI je uspio identificirati oku nevidljive pukotine i oštećenja, pružajući vrijedne informacije za buduće restauracije. Tehnologija je također otkrila izgubljene dijelove mozaika te dosad neprimijećene ukrase na stropu bazilike.

'Dok nas umjetna inteligencija gura u budućnost, ona može igrati ključnu ulogu u očuvanju naše prošlosti', izjavio je Brad Smith, predsjednik Microsofta.

Bazilika sv. Petra
  • Bazilika sv. Petra
  • Bazilika sv. Petra
Bazilika sv. Petra Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Iconem/Microsoft/Sky News

Prema riječima dr. Nohe Saleeb sa Sveučilišta Middlesex, AI algoritmi na temelju podataka digitalnog blizanca mogu ne samo identificirati postojeća oštećenja, već i predvidjeti točne lokacije budućeg propadanja. Digitalna replika već je pokazala svoju vrijednost u projektima poput restauracije katedrale Notre-Dame u Parizu nakon požara 2019. godine.

Profesor Mohamed Gamal Abdelmonem sa Sveučilišta York ističe da je digitalna replika postala ključan alat za očuvanje kulturnih znamenitosti jer napredna laserska i slikovna tehnologija omogućuju precizne kopije i analize povijesnih lokaliteta.