Projekt je rezultat desetogodišnjeg rada te predstavlja tehnološki, znanstveni i povijesni iskorak
Tim istraživača Face Laba sa Sveučilišta John Moores u Liverpoolu rekonstruirao je glas i izgled kralja Richarda III koristeći kombinaciju povijesnih, lingvističkih i tehnoloških metoda. orkširskim naglaskom
Richard III bio je kralj Engleske od 1483. do svoje smrti u bitci kod Boswortha 1485., u dobi od 32 godine. Njegovi ostaci otkriveni su na parkiralištu u Leicesteru 2012. godine.
Projekt je uključivao rekonstrukciju kraljeve glave i glasa, omogućujući javnosti da doživi njegovu osobnost na način dosad neviđen u povijesnim istraživanjima.
Glas kralja Richarda III osmišljen je uz pomoć profesora Davida Crystala, stručnjaka za izgovor iz 15. stoljeća, koji je izjavio da je glas vrlo razumljiv modernim slušateljima, unatoč starinskoj izgovornoj tehnici. Crystal je izračunao da je rekonstrukcija izgovora točna u 90 posto slučajeva.
Kako bi što vjernije predstavili kralja i jorkširski naglasak, istraživači su analizirali njegove facijalne mišiće i izraze lica te pronašli glumca sličnog fizičkog izgleda. Glumac, Thomas Dennis, naučio je povijesno autentični naglasak i izgovor te je poslužio kao osnova za Richardov glas i lice.
Njegov je glas potom prilagođen odgovarajućem tonalitetu, dok je njegovo lice pretvoreno u avatar pomoću napredne tehnologije Face Laba. 'Kada Thomas podigne obrvu, Richard podigne obrvu', objasnila je Yvonne Morley-Chisholm, jedna od voditeljica projekta.
Za stvaranje autentične slike Richarda III, tim se oslanjao na suvremene opise iz njegovog vremena, uključujući privatna pisma i dnevnike. Prema povjesničarki Philippi Langley MBE, rezultati istraživanja u prepoznavanju kraljever povijesne osobnosti nude 'vjerojatnost koja graniči sa sigurnošću'.
Projekt je rezultat desetogodišnjeg rada te predstavlja tehnološki, znanstveni i povijesni iskorak, piše BBC. Avatar glave srednjovjekovnog kralja bit će izložen u York Theatre Royalu.