I TO JE MOGUĆE

Kako napustiti Google

20.09.2013 u 09:13

Bionic
Reading

Google je za neke 'bog i batina', a drugi na sve moguće načine žele pobjeći od njega. Upravo za te druge prikupili smo nekoliko savjeta kako pronaći alternativu Googleovim uslugama

Kada se Google pojavio i počeo nuditi različite usluge, mnogi su to vidjeli kao najbolji proizvod na tržištu. Mogli su na jednom mjestu imati i e-mail i tražilicu i pohraniti svoje dokumente ili kontaktirati s drugim korisnicima.

No s vremenom je i Googleova konkurencija poboljšala svoje proizvode, a u nekim aspektima čak ga i nadmašila. Pa stoga ne bi trebalo iznenaditi to što neki napuštaju Google i njegove usluge zamjenjuju onima konkurentskih tvrtki.

I dok jedni to opravdavaju boljom uslugom, drugi ističu kako se ne osjećaju najugodnije kad znaju da jedna tvrtka upravlja njihovim cijelim životom.

Za neke je Google i dalje jedini izbor, što zbog posla, što jer su se navikli na njegove usluge i ne žele ih mijenjati.

Za sve ostale, CNet je prikupio nekoliko savjeta kako napustiti Google i prijeći na alternative.

Odaberite novi e-mail i proslijedite Gmail na tu adresu

Dakle, odlučili ste zauvijek raskrstiti s Googleom i svim njegovim uslugama. Prvi korak u 'odvikavanju' je zamjena e-mail adrese.

Mnogima je upravo činjenica da moraju ljude obavještavati o promjeni e-mail adrese glavni razlog zašto će ostati i dalje koristiti Gmail.

Odaberite novu e-mail adresu i preusmjerite sve e-mailove sa Gmaila na novu adresu. Kad odgovarate na te mailove na kraju odgovora napomenite da ste promijenili adresu, ali da će stara biti u upotrebi još neko vrijeme.

Jedna je od mogućih alternativa Outlook.com koji nudi mogućnost povezivanja s Gmailom. Jednostavno se ulogirajte u Outlook.com i odaberite ikonicu kotačića u gornjem desnom uglu ekrana. Izaberite 'More mail settings' te 'Your email accounts'.

Pronađite 'Add an email account' i odaberite ili 'Add a send-only account' ili 'Add a send-and-recieve account'. Upišite svoje ime, Gmail adresu i lozinku te započnite povezivanje računa.

Outlook.com će stvoriti novu mapu u koju će spremati sve poruke s Gmaila, a na vama je da odaberete želite li da vam poruke dolaze u tu mapu ili u inbox.

Kada budete odgovarali na poruku s Gmaila iz svog računa Outlook.com, automatski će u polju 'Pošiljatelj' biti vaša adresa s Outlook.com. Na taj način nećete morati posebno obavještavati ljude s kojima se dopisujete da ste mijenjali e-mail adresu.

Prebacite dokumente iz Google Drivea na sigurnije mjesto

Kolko god se Google Drive kao usluga činila dobrom, toliko su korisnici pronašli i nekoliko zamjerki. Najveća je ona što ne enkriptira dokumente koje pohranjujete u oblak.

Za razliku od njega, Dropbox to radi bez pitanja i na taj način bolje čuva osjetljive dokumente koje možda pohranjujete u oblaku.

Kako biste prebacili sve s Google Drivea na Dropbox, jednostavno se ulogirajte u Dropbox i povucite dokumente s Drivea u Dropbox. Postupak ne može biti jednostavniji.

Odaberite drugu tražilicu

Bez obzira na to koji internetski preglednik koristite, vjerojatno vam je kao primarna tražilica namješten Google.

Većina korisnika nikad ne razmišlja o tome da postoje opcije poput Yahooa ili Binga, a promijeniti tražilicu veoma je jednostavno.

Ako koristite Firefox, u desnom kutu gdje se inače nalazi prozor za pretraživanje, pritisnite strelicu za padajući izbornik pored ikone Googlea i odaberite tražilicu po svom izboru. Firefox će zapamtiti vaš odabir i prilikom sljedećeg traženja koristiti onu posljednju koju ste odabrali.

U Internet Exploreru, Bing je primarna tražilica, a ako želite promijeniti taj izbor, morat ćete instalirati dodatne 'add-one'. Odaberite ikonu kotačića u gornjem desnom uglu i potom opciju 'Manage add-ons' te izaberite 'Search Providers'. Odaberite 'Find more search providers' na dnu prozora, pronađite tražilicu koja vam odgovara i pritisnite 'Add to Internet Explorer'.

Ne iznenađuje da su korisnici Chromea orijentirani na Google, ali i oni mogu promijeniti svoju tražilicu. Mogu izabrati između Yahooa i Binga, ali i dodati neku drugu odabirom 'Manage search engines' i odabirom neke druge tražlice iz popisa 'Other search engines'.

Promijenite preglednik

Ako ste do sad koristili Chrome, a zaista želite prerezati sve veze s Googleom, razmislite i o promjeni internetskog preglednika.

Na tržištu se nalazi čitav niz različitih preglednika - od Firefoxa i IE, preko Opere, pa do drugih manje poznatih preglednika poput SeaMonkeya ili RockMelta.

Vodite računa i o pametnom telefonu

Pametni telefoni s operativnim sustavom Android neizbježno su vezani uz Google što zbog trgovine aplikacijama Google Play, što zbog cijelog niza drugih aplikacija koje zahtijevaju adresu Gmail.

Ako u potpunosti želite li ugasiti svoj Gmail, vodite računa o tomu da ćete na taj način onemogućiti preuzimanje novih aplikacija s Google Playa pa ćete se morati orijentirati na neslužbene kanale ili odabrati novi pametni telefon s drugim operativnim sustavom.