Više startupova radi na tehnologijama i rješenjima koja bi nas mogla riješiti čepova u prometu. Pogledajte neka od njih
Električni i automobili na vodik, u paketu s naprednim sustavima za samostalnu vožnju, oblikuju budućnost putničkog prijevoza. Ove će tehnologije definirati kako se vozimo na posao i nazad kući, nastojeći pritom putovanje učiniti održivijim, čišćim i sigurnijim.
No, kako će riješiti prometne gužve? Pa, recimo, tako što će promet preseliti iznad naših glava ili ispod naših nogu.
Leteći taksiji: Uber i Volocopter
Tko ne bi želio leteći automobil? Kako ne bi ostali u domeni znanstvene fantastike, više tvrtki radi na razvoju svojih rješenja. Uber je tek jedna od njih.
Kontroverzni startup želi do 2020. godine upogoniti mrežu letećih taksija u gradu Dallasu u američkoj saveznoj državi Teksas te u Dubaiju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Projekt Uber Elevate za prijevoz putnika koristit će letjelice koje mogu vertikalno uzletjeti i sletjeti (VTOL).
Njemački startup Volocopter također surađuje s gradskim vlastima u Dubaiju na sličnom projektu. Testiranja bi trebala početi do kraja godine.
Kitty Hawk
Suosnivač Googlea Larry Page navodno također radi na razvoju letećeg automobila, i to navodno već neko vrijeme.
U travnju ove godine startup Kitty Hawk, u kojeg je Page uložio novac, predstavio je svoj koncept potpuno električnog zrakoplova, osmišljenog za putovanje nad vodom. Za upravljanje neće biti potrebna dozvola jer će, tvrde u Kitty Hawku, biti moguće naučiti sve što je potrebno za nekoliko minuta.
Komercijalno izdanje vozila trebalo bi biti predstavljeno do kraja ove godine.
Put pod zemljom: Boring i Hyperloop
Serijski poduzetnik Elon Musk smatra kako budućnost nisu leteći auti već - podzemni tuneli. Stoga je pokrenuo startup za kopanje tunela Boring, kojim želi izgraditi jedinstven prijevozni sustav podzemnih cijevi opremljenih 'električnim sanjkama' za transport vozila i ljudi. Već su iskopali dio prvog tunela ispod Los Angelesa.
Zamisao na koju se oslanjaju Boring i brojne druge tvrtke zove se hyperloop. Vjerojatno najpoznatija ideja iz te kategorije predviđa superbrze vlakove koji bi sate putovanja pretočili u minute.
Planovi za primjenu u razradi su u nekoliko američkih saveznih država, Kanadi, Europi, Dubaiju, Indiji i Južnoj Koreji, piše Futurism.