Koliko je zapravo dobar novi Spider-Man za PlayStation 4 i radi li se o igri zbog koje se isplati kupiti konzolu? Saznali smo isprobavši ga iz prve ruke
Post festum recenzije su dosta zeznuta svar. Osim što su o igri do trena u kojem pišete više-manje svi kritičari imali nešto za reći, tu su i fanovi koji su je zaigrali te koji u vašem osvrtu traže odazir vlastitih dojmova.
S time na pameti, mogu na samom početku recenzije reći ono što ste vjerojatno puno puta čuli ili pročitali:
Marvel's Spider-Man za PS4 prilično je dobra igra.
O čemu se radi?
Naravno, kao i kod svake iole bolje igre, razlozi zbog kojih bi ovaj naslov preporučio sežu malo dublje od grafike i osnovnih mehanika (makar i one pomažu). Zašto? Zato što, gledano s čiste dizajnerske perspektive, ovaj naslov svakim zamislivim trikom igrača, odnosno mene ili vas, nastoji čim dulje držati zalijepljenima za ekran.
Ovaj naslov je pažljivo orkestriran kako bi igrače stimulirao baš na pravi način. Spider-Man interakcijom igre u pješčaniku segmentiranu akciju pretvara u vrlo fluidni kontinuitet. Jedan od ključnih alata za kojim poseže je samo kretanje glavnog lika koje od igrača zahtjeva aktivni angažman, a ne samo pritisak na jednu tipku. Spider-Man među zgradama New Yorka pomoću paučine leti nesmiljenom lakoćom, no dok i dalje igračima pruža niz zanimljivih trikova koji gore spomenuto slobodno kretanje čine elegantnijim, bržim i zabavnijim.
Savršenstvo dizajna...i par zamjerki
Igra je, u samoj srži, napravljena kao zabavni park za obožavatelje Marvelovog ikoničkog lika. Ona borbu, priču, slagalice, mandatorne Ubisoft tornjeve i konačno - razvoj lika, povezuje učinkovito i nezamjetljivo – ono čemu seže više-manje svaka dobra sandbox igra. Marvel's Spider-Man onaj je tip naslova za kojeg se s velike udaljenosti može jasno reći da je rađen s puno, puno ljubavi i znanja.
Stvari na koje bi mogao prigovoriti uključuju komentare Spider-Mana koji nakon desetak sati igre postanu prilično dosadni, kao i nejasne podsjetnike za interakciju tijekom quick time sekvenci. Puno sam puta morao poginuti kako bih shvatio što igra traži od mene, no nakon što sam ušao u rutinu, stvari su postale jednostavnije.
Igri u drugu ruku ide u prilog to da isti 'zločin' rade više-manje sve sandbox igre ikad. Ovakvo što valja imati na umu prije pokretanja - pogotovo ako ste kratki sa živcima.
No dalje ostaje pitanje – zbog čega je Spider Man TOLIKO bolji od konkurencije?
DIGITALNA ZABAVA
Popisali smo naše najdraže domaće videoigre svih vremena
Kupiti ili ne?
U krajnjoj liniji - njegov osnovni pristup je više-manje isti kao svake druge sandbox igre. Pa, ključ uspjeha skriva se u postupnom dograđivanju igraču dostupnih alata te kontinuiranom angažiranju. Kostimi, moći, sakupivi predmeti koje Parker komentira nakon što ih pokupite te konačno – istraživanje New Yorka stvari su koje se sklapaju u jednu od najboljih akcijskih avantura u zadnjih nekoliko godina.
Najljepša stvar kod Insomniacove igre, naime, nije to da izgleda dobro ili da ima zanimljive mini igre. Razlog zašto Spider-Man definitivno opravdava kupnju konzole je njegova usklađenost. Riječ je o pažljivo komponiranoj simfoniji visoke produkcije i sirove zaraznosti u kojoj će vrlo vjerojatno uživati svi obožavatelji akcijskih avantura, Marvelovih stripova i izvrsnih konzolaških igara.
- Ime: Marvel's Spider-Man
- Žanr: akcijska avantura
- Proizvođač: Insomniac Games
- Izdavač: Sony
- Platforme: PlayStation 4
Plus:
- Akcija
- Atmosfera
- Dinamika i dizajn
Minus:
- Quicktime sekvence
- Dijalog koji se prečesto ponavlja