Studija o međudjelovanju između atmosfere i magnetskih polja riješila je misterij zašto je Jupiterova površina obojena u nijanse bijele, crvene, narančaste, smeđe i žute. Takve boje nastaju kretanjem zračnih struja koje oko planeta raznose oblake pune amonijaka
Tajna Jupiterovih obojenih pojaseva riješena je u studiji o međudjelovanju između atmosfere i magnetskih polja, objavili su australski znanstvenici.
Jupiter, najveći planet u Sunčevom sustavu, plinovit je, većinom od vodika i helija, te nema čvrste površine kao Zemlja. Slično Zemljinim zračnim strujama, koje su ključne za vrijeme i klimatske sustave, nekoliko snažnih zračnih struja kreće se od zapada prema istoku Jupiterove atmosfere i usput nosi oblake amonijaka koji formiraju obojene pojase u nijansama bijele, crvene, narančaste, smeđe i žute.
Donedavno je bilo malo poznato što se događa ispod Jupiterovih oblaka.
'Znanstvenici su dugo raspravljali koliko duboko zračne struje dosežu ispod površine atmosfere Jupitera i drugih plinovitih divova te zašto se ne pojavljuju u unutrašnjosti sunca', kazao je Navid Constantinou, šef istraživanja na Australian National Universityju.
Novi dokazi s NASA-ine svemirske letjelice Juno pokazuju kako te zračne struje dosežu dubine i do 3.000 kilometara, kazali su znanstvenici u priopćenju.
Jeffrey Parker, suradnik studije s američkog Livermore National Laboratoryja, rekao je kako njihova teorija pokazuje da zračne struje potiskuje snažno magnetsko polje.
'Plin u unutrašnjosti Jupitera je magnetiziran, stoga smatramo da naša nova teorija objašnjava zašto zračne struje idu toliko duboko ispod površine atmosfere plinskog diva, ali ne i dublje', kazao je Parker.
'Nema kontinenata i planina ispod atmosfere Jupitera koje bi ometale put zračnim strujama.'
Istraživanje je objavljeno u The Astrophysical Journalu u srijedu.