Krhotine kineske rakete lansirane 31. listopada pali su u Tihi ocean, kažu iz zapovjedništva američke vojske
Komadi kineske rakete koja se danas trebala zabiti u Zemlju su, nakon inicijalne strepnje, ipak završili u oceanu. Američke vojne snage izvjestile su točnu lokaciju pada u južno-središnjem dijelu Tihog oceana.
Ulazak rakete u atmosferu zabilježen je u 11 sati po našem vremenu, a iz Melbournea je se moglo vidjeti golim okom.
Kako bi smanjili rizik od materijalne štete i potencijalnu ugrozu ljudskih života, mnoge europske države su prije pada rakete obustavile zračni promet. Služba EU-a za nadzor i praćenje svemira upozoravao je na mogućnost ulaska olupine u atmosferu usred Atlanskog oceana, naglasivši da bi u najgorem slučaju zbog putanje moglo doći do štete na području sjeverne Španjolske, Portugala i južnog dijela Italije.
Kako stvari stoje, do štete nije došlo, olupina se 'sretno' slupala u Tihi ocean, a kineski svemirski program ima još jedan potencijalan razlog zašto ne žuriti sa uvođenjem bustera koji se mogu reciklirati. Podsjetimo, Dugi marš je pri prvom ispaljivanju (od dosadašnjih četiri) dijelove rakete rasipao po Obali Bjelokosti, oštetivši nekoliko zgrada, ali nasreću - bez ozlijeđenih, dok je tijekom trećeg puta za oko sto metara 'promašio' naselja na području Kalimantana u Indonezili i Sarawaku u Maleziji. Drugo lansiranje završilo je padom komada olupine u Indijski ocean.