O BUDUĆNOSTI INDUSTRIJE

Nautička industrija suočava se s puno izazova, a možda najveći je - održivi razvoj

15.10.2024 u 19:12

Bionic
Reading

Zagreb će u četvrtak 17. listopada postati epicentar nautičke industrije, i to s posebnim naglaskom na žene. Na konferenciji 'Women in Nautica', koja se održava u organizaciji pulske tvrtke Navela i inicijative Misli more, uz podršku HUP – Udruge nautičkog sektora, raspravljat će se o budućnosti industrije, ali i o temeljima za održiv razvoj, kaže Ana Čalić iz tvrtke Navela

'Na konferenciji ćemo raspravljati o dugoročnoj održivoj strategiji i izazovima s kojima se industrija suočava, poput prodaje tehničkih proizvoda na različitim kontinentima i otvaranju novih tržišta. Naša misija je unaprijediti i povezati nautičku zajednicu, ne samo na regionalnoj, već i na globalnoj razini', objasnila je Ana, jedna od organizatorica događanja.

Govorit će se, među ostalim, i o budućnosti hrvatske nautike do 2040. godine, koji će se baviti zakonodavnim rješenjima i unaprjeđenjem prodajne perspektive na domaćem tržištu.

Žene u nautici

O izazovima u tradicionalno muškom sektru govorit će Shiori Nagate iz Japana, Giulie Polli iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Delphine Planes iz Francuske. Broj žena u nautičkoj industriji rapidno raste – prema američkim istraživanjima, 2020. godine u industriji je bilo uključeno 18 milijuna žena.

'Ključni izazovi žena su isti u svakoj industriji, a glavne prilike uključuju dodavanje 'ženskog štiha' u tradicionalnu industriju, mijenjanje konvencionalnog te stvaranje jedinstvenih i jednakih prilika za mlađe naraštaje', istaknula je Ana. Rasprave će se baviti i širim pitanjima jednakosti i razvoju karijera žena u nautici, čime se otvara prostor za stvaranje novih liderica u industriji.

Uz globalne liderice, na panelima će sudjelovati i Roko Vuletić, predsjednik Uprave Brodogradilišta Iskra, Philip Easthill, glavni tajnik European Boating Industry (EBI) i Ivica Kostelić, bivši alpski skijaš i profesionalni regatni jedriličar.

Održivi razvoj

Osim globalnih tendova, jedan od glavnih ciljeva je i poticanje razvoja održivih rješenja u nautici. Održiva strategija za budućnost, smanjenje ekološkog otiska i uvođenje novih tehnologija, kao što su autonomna plovila i hibridni pogonski sustavi, sve su važnija pitanja nautičke industrije.

'Već danas imamo primjere plovila s održivim pogonskim sustavima i ugrađenim solarnim panelima, ali moramo nastaviti pratiti svjetske trendove i primjenjivati nova tehnološka rješenja', naglasila je Ana.

Digitalna budućnost nautike

Na te se teme naslanja i ona o digitalizaciji industrije. Tehnologije poput virtualne stvarnosti već su pronašle svoju primjenu u marketingu, omogućujući virtualne ture i prodajne prezentacije plovila, ali i u obrazovanju nautičara putem simulacija. Očekuje se da će digitalna transformacija dodatno ubrzati razvoj industrije, čineći je pristupačnijom i efikasnijom, smatra Čalić.

'Da bi pratile nove trendove i primjenjivale nove tehnologije, hrvatske kompanije moraju imati kvalitetan izvor informacija i uzore. Jedan od najznačajnijih svjetskih sajmova koji donosi najnovije trendove u nautičkoj tehnologiji jest METSTRADE u Amsterdamu koji se održava krajem studenog. Od prošle godine, Hrvatska ima i svoj kutak u kojem hrvatske tvrtke mogu predstaviti svoje inovacije, ali i sudjelovati u razmjeni znanja za primjenu novih tehnologija.

Glavna prepreka u nautičkoj industriji najčešće je ostvarenje ravnoteže između ekonomije, ekologije i utjecaja na društvo. Industrija mora usvojiti kolaborativni pristup te korak po korak djelovati na svim segmentima, od dekarbonizacije plovila, gradnje infrastrukture u vidu npr. punionica i slično. Nema više ili manje ključnog trenda, jer razvitak mora biti podjednak kako bi se ostvario željeni efekt', zaključuje Ana.