Konferencija se, između ostalog, bavila rješenjima za računalstvo u oblaku kao infrastrukturom startup kompanija i akademske zajednice
S ciljem razmjene iskustava i povezivanja inovativnih poduzeća s tehnološki naprednim proizvodnim i poslovnim procesima i akademske zajednice koja je aktivna u istraživanju i razvoju, na Sveučilištu u Zagrebu održana je konferencija 'Glava u oblacima'.
Konferenciju je organizirao Centar za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.
Konferenciju je otvorio voditelj Centra za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Srđan Novak, koji je predstavio projekt SPRINT, nakon čega su hrvatski stručnjaci iz područja IT tehnologije (Microsoft Hrvatska, Infocumulus, Salespod, Gis Cloud, Kolektiva, Ericsson Nikola Tesla) i predstavnici akademske zajednice (SRCE, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu) predstavili svoja rješenja i iskustva, kao i pravnu osnovu za rad unutar tehnologije računalnog oblaka (cloud).
U okviru programa konferencije održan je i okrugli stol koji je moderirao Ivo Špigel iz Zagrebačkog inkubatora poduzetništva. Na okruglom stolu raspravljalo se ponajviše o budućnosti cloud tehnologije i različitim mogućnostima njezine implementacije u tvrtkama i akademskoj zajednici.
Nagli porast uporabe cloud tehnologije prvenstveno je motiviran ekonomskim razlozima, a ne tehnološkim izumima koji su do sada prevladavali u informacijskim tehnologijama.
Cloud tehnologija otvorila je mogućnost veće poslovne inventivnosti malih i srednjih poduzeća s obzirom na to da im omogućava pouzdanu infrastrukturu uz male inicijalne troškove te manje rizike implementacije. Velikim tvrtkama za sada je i dalje isplativije razvijati vlastiti sustav, što im omogućava i veću kontrolu vlastitih resursa.
Sudionici okruglog stola zaključili su da će se cloud tehnologija sve više koristiti u budućnosti, ali da na korisnicima ostaje odluka hoće li koristiti javni oblak ili će razvijati svoju inačicu u tvrtki.
Zbog sve većih zahtjeva tržišta za jeftinijim, modernijim i široko dostupnim informacijama i servisima te potrebe za većom konkurentnošću, tvrtke sve više ulažu u razvijanje programske podrške u računalnom oblaku.
Cloud (oblak) zapravo je tip računalstva u kojem se IT resursi pružaju kao servis, omogućujući korisnicima pristup ovim servisima putem interneta bez posebnog znanja, stručnosti ili potrebe za nadzorom tehnološke infrastrukture. Nova tehnološka platforma omogućava da se razvojni inženjeri i programeri koncentriraju na implementaciju poslovne logike, umjesto da implementiraju infrastrukturu za izvršavanje i podršku rada aplikacija.
Također, cloud tehnologija nudi brojne prednosti i za profesionalne informatičare, npr. dostupnost, skalabilnost i fleksibilnost u mijenjanju i prilagodbi aplikacija, uz stalno praćenje rada i održavanje infrastrukture.