20 ODABRANIH

Ovi startupovi borit će se za put na sajam CES 2018

19.09.2017 u 15:05

Bionic
Reading

Natjecanje na kojem se osvaja put i izlagački štand na CES-u 2018 u Las Vegasu možete pratiti na licu mjesta, uz besplatan ulaz, 28. rujna 2017. od 10 sati u prostoru Huba385

U četvrtak, 28. rujna, u organizaciji časopisa Bug bit će održano natjecanje startupova Idea Knockout 2017.

Kao i prijašnjih godina, najbolji tim osvojit će plaćeni put i izlagački štand na najvećem svjetskom sajmu novih tehnologija Consumer Electronics Show (CES 2018), koji će u siječnju biti održan u Las Vegasu. 

Pobjednik će biti odabran između 20 timova koji će se se predstaviti žiriju u prostoru Huba385 u Petračićevoj ulici 4 u Zagrebu, s početkom od 10 sati.

Ako želite bodriti timove ili tek vidjeti kako natjecanje poput ovog izgleda, slobodno dođite. Ulaz je besplatan. 

Evo popisa 20 odabranih finalista:

1) CircuitMess – MAKERbuino

MAKERbuino je uradi-sam prijenosna igraća konzola nalik na Nintendov GameBoy o kojoj smo pisali. Dolazi 'ne-sastavljena' (u dijelovima) - korisnik konzolu sastavlja prema uputama koje su svima dostupne besplatno na internetu. U procesu sastavljanja i korištenja konzole prolazi se kroz raznovrsne korisne i zanimljive tehničke aktivnosti.

2) Baggizmo Wiseward

Baggizmo Wiseward je pametni novčanik čija je osnovna funkcija povećanje sigurnosti kreditnih kartica, zaštita osobnih dokumenata i uočavanje krivotvorenih novčanica putem integrirane tehnologije. Spaja više aspekata zaštite i povezan je s mobitelom čime se smanjuje mogućnost gubitka, krađe ili zaboravljanja novčanika.

3) Vollo 

Vollo razvija sustav za rezervaciju prijevozničkih karata koji će prijevoznicima omogućiti revolucionaran način praćenja prodaje. Koristeći strojno učenje, globalne distribucijske kanale prodaje – prodaja više nije ograničena na prodaju u jednom mjestu, zemlji, online ili šalterski. Time se stvara globalna mreža autobusnih prijevoznika, kao što već postoji u avio industriji.

4) SightRun

Projekt koji pomaže svima koji se bave trčanjem da uživaju u svojoj rekreaciji čak i kada su na putu. Aplikacija se ponaša kao audio-vodič koji kombinira trčanje s razgledavanjem grada kako bi korisnici mogli obaviti svoj jutarnji sportski ritual uz upoznavanje nove destinacije. 

5) Me.mum

Me.mum je aplikacija za utvrđivanje, odnosno detektiranje plodnih dana kod žene, u produkciji jednog od osnivača internetskog servisa Crno jaje. 

6) Aspida - TVizzy

TVizzy je video-push notifikacijska aplikacija koja korisnicima nudi video-isječke vijesti i/ili bitnih sportskih događanja odmah kada se dogode. Trenutačno omogućuje praćenje nogometnih utakmica prve i druge HNL. 

7) Eynio Remote

Tim Eynio razvija platformu za automatizaciju doma i nadzor. Osim softverske platforme, razvijen je i Eynio Remote – uređaj koji se sastoji od OLED ekrana i tipki s kojim je moguće upravljati s raznim uređajima unutar doma, uz mogućnost signalizacije u slučaju da se negdje zametne. 

8) Reaktor FPV.One

Reaktor FPV.One su prve zatvorene naočale na svijetu namijenjene upravljanju dronovima i ostalim autonomnim vozilima kroz iskustvo virtualne, odnosno proširene stvarnosti.

9) PickUp

Cilj projekta je stvoriti platformu baziranu na pametnim košaricama za kupnju robe u trgovini koje prepoznaju ubačene proizvode. Pri dolasku na blagajnu poznati su sadržaj i ukupna cijena kupovine te korisnik samo treba obaviti plaćanje. Pametne košarice funkcioniraju načelu opt-out.  

10) Pointers

Jedinstvena putnička platforma koja sadrži sve relevantne informacije o destinaciji – kategorizirane, produkcijski obrađene i prezentirane 'na dlanu' turista. Ista platforma također nudi sve informacije o događanjima i lokacijama istih, a samu destinaciju promovira foto, video i VR 360° materijalom na društvenim mrežama.

11) Melanoma Check

Tim stvara mobilnu aplikaciju koja će na temelju jedne fotografije moći procijeniti zloćudnost madeža te preporučiti pravovremeni odlazak doktoru u svrhu prevencije raka kože. 

12) Sunthetic – Solar case charger

Futrola za iPhone 6, 6S i 7 koja je ujedno i power-bank napajan solarnom energijom. Donosi 140 posto autonomije bateriji iPhonea te se sastoji od komponenti koje su odobrili Appleovi dobavljači. 

13) Axiomi – Modax

Koncept i prototip modularnog 3D printera za 'prosumere' koji se može koristiti i za lasersko graviranje. Konačni cilj projekta je stvoriti stolni stroj namijenjen stvaranju prototipova proizvoda s inženjerskim materijalima u tehnologiji FDM/FFF. 

14) CouchCoach

CouchCoach je aplikacija namijenjena košarkaškim navijačima i ljubiteljima košarke u kojoj se mogu oprobati kao košarkaški treneri, to jest savjetnici trenera u toku utakmice koju gledaju uživo ili preko TV-a. Kroz zabavu i igru, pravi treneri dobivaju korisne savjete od svojih navijača u cilju što boljeg vođenja utakmice ali i pripreme za utakmice koje dolaze.

15) Erebus

Erebus je prvo računalno kućište u svijetu koje posjeduje jedinstvenu mogućnost proširivanja svojih dimenzija u duljinu radi podržavanja svih komponenata bez kupovanja drugih i većih kućišta. 

16) LenTinTin – Robotsko kazalište lutaka

Robotsko kazalište lutaka je uređaj koji omogućuje učenicima izradu kratkih predstava umjesto tradicionalnog pisanja odnosno odgovaranja lektire. Kombinira znanja iz STEM (informatika, tehnički, fizika) predmeta s umjetničkim predmetima (likovni, glazbeni) i literaturnim predmetima (hrvatski ili strani jezik). Primjeren je za učenike od početka osnovne do konca srednje škole (K-12). Nedavno smo pisali o njima.

17) PicUp

PicUp je namijenjen korisnicima koji žele jednostavnost spremanja, dijeljenja i organizacije fotografija na događajima kojima su prisustvovali. Osim privatnih albuma, korisnici mogu stvoriti javne albume kako bi svoje fotografije podijelili svima.

18) Kazoze

Kazoze je online platforma koja pomaže ljudima u traženju odgovarajućeg poslodavca ili posla. Na ovoj platformi zaposlenici postaju protagonisti firmi u kojima rade i imaju priliku svojim anonimnim komentarima obavijestiti kandidate o uvjetima rada, prednostima koje firma daje, radnoj atmosferi u firmi, o iskustvima na praksi ili natječaju za radno mjesto.

19) Parklio

Pametna barijera za parkiranje koja se napaja solarno te fizički onemogućuju neautorizirano parkiranje. Služi za osiguravanje privatnog parkirnog mjesta ili za komercijalnu upotrebu prilikom privremenog korištenja parkirnih mjesta. 

20) Hacksplosm Team

Kreiranje online natjecanja u programiranju botova koji igraju osmišljenu igru. Natjecanja su koncipirana tako da testiraju generalno rješavanje problema vezano uz neku specifičnu vještinu. Projekt uz natjecanja kreira i softversku platformu koja će olakšati organizaciju i izvedbu hackathona.

Glavni pokrovitelj natjecanja Idea Knockout 2017 je Hrvatski Telekom. Sponzori su Visoko učilište Algebra, Zagbrebačka banka, Hub385, Uber i pivo Beck's.

Više: Idea Knockout 2017

10. Pandora: 41 posto korisnika aplikacija ima instaliranu Pandoru
  • 9. Gmail: 44 posto korisnika aplikacija ima instaliran Gmail
  • 9. Gmail: 44 posto korisnika aplikacija ima instaliran Gmail
  • 7. Snapchat: 50 posto korisnika aplikacija ima instaliran Snapchat
  • 6. Instagram: 50 posto korisnika aplikacija ima instaliran Instagram
  • 5. Google Maps: 57 posto korisnika aplikacija ima instaliran Google Maps
    +5
Deset najkorištenijih aplikacija za pametne telefone Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia