STUDIRALI, PA ODUSTALI

Ovim IT-jevcima diploma nije trebala za uspjeh

28.05.2019 u 08:36

Bionic
Reading

Svi znamo kako Mark Zuckerberg, Steve Jobs i Bill Gates nisu završili fakultete prije no što su se posvetili poslu. Ali, nisu ni približno jedini kojima je to pošlo za rukom

Prema podacima časopisa Forbes iz 2017. godine, od 400 najbogatijih ljudi u Sjedinjenim Državama čak 17,5 posto njih (70 ljudi) nikad nije stiglo do diplome. Među njima su osnivači i glavni izvršni direktori poznatih tehnoloških tvrtki kao što su Twitter, Fitbit, WhatsApp, Tumblr i Square.

Izdvojili smo dvadesetak poznatih i manje poznatih imena.

Mark Zuckerberg, suosnivač i šef Facebooka, studirao je psihologiju i računalne znanosti na Sveučilištu Harvard, ali nikad nije dovršio studij. Preselio se u Palo Alto i počeo raditi puno radno vrijeme na razvoju danas najveće društvene mreže svijeta.

Osnivač tvrtke WordPress Matt Mullenweg razvio je sotver otvorenog koda za svoju računalnu platformu kao 19-godišnji brucoš na Sveučilištu Houston, gdje je studirao filozofiju i političke znanosti. Fakultetu je okrenuo leđa kad je dobio posao u časopisu CNET.

James Park, suosnivač i direktor Fitbita, također je odustao od Harvarda gdje je studirao računalne znanosti. Neko vrijeme radio kao analitičar za banku Morgan Stanley, da bi svoju tvrtku pokrenuo 2007.

Braća John i Patrick Collison odrasla su u Irskoj i došli u Boston u SAD-u na studij: Patrick na MIT, a John na Harvard. Ideju za Auctomatic, tvrtku koja razvija softver za upravljanje dražbama online, osmislili su u lokalnom pubu. Odustali su od studija kako bi se počeli baviti poslom. Auctomatic su prodali 2008. za pet milijuna američkih dolara, što ih je učinilo milijunašima još dok su bili tinejdžeri. Danas su na čelu tvrtke za plaćanja online Stripe, čiju se vrijednost procjenjuje na 2,1 milijardu američkih dolara.

Suosnivač i šef Twittera i tvrtke Square Jack Dorsey odustao je od studiranja ne jednom, već dva puta. Najprije se upisao na Sveučilište Missouri-Rolla, da bi se dvije godine kasnije prebacio na Sveučilište u New Yorku. Otišao je s tog fakulteta semestar prije diplome.

Daniel Ek, suosnivač i glavni direktor tvrtke Spotify, odrastao je u Švedskoj, gdje je 2002. upisao Kraljevski tehnološki institut. Njegova priprema za akademsku karijeru potrajala je tek osam tjedana i bila naprasno okončana nakon što je shvatio kako će cijela prva godina studija biti posvećena teorijskoj matematici. Studentsku klupu zamijenio je poslom u raznim tehnološkim tvrtkama, da bi potom osnovao i vlastitu.

Larry Ellison, suosnivač Oraclea, odrastao je u Chicagu sanjareći o tome kako će u tom gradu završiti medicinski fakultet, oženiti se i imati djecu te se preseliti u Los Angeles kako bi tamo radio kao liječnik. Pogađate, to se nije dogodilo. Dva puta je pokušao doći do diplome, jednom pri Sveučilištu Illinois - Urbana-Champaign (na dvije godine), drugi na Sveučilištu Chicago (izdržao je samo jedan semestar).

Sean Parker poznat je kao suosnivač Napstera i predsjednik Facebooka. Još u srednjoj školi zarađivao je 80 tisuća američkih dolara godišnje programirajući. Zahvaljujući dobrim prihodima uspio je nagovoriti roditelje kako mu fakultet nije potreban, pa je sa Shawnom Fanningom pokrenuo web odrešte za dijeljenje glazbe Napster 1999. godine.

Evan Williams, suosnivač i bivši šef Twittera, odrastao je u gradiću u američkoj saveznoj državi Nebraski, gdje je upisao studij pri Sveučilištu Nebraska-Lincoln. Ali, to mu se činilo kao gubitak vremena pa se nakon godinu i pol dana preselio na Floridu, gdje je prošao kroz više gradova radeći kao slobodni strijelac.

Steve Jobs, suosnivač i bivši glavni direktor Applea, pohađao je Reed College u Portlandu u američkoj saveznoj državi Oregon, privatno sveučilište koje je cijenom usporedio sa Stanfordom. Odustao je nakon jednog semestra, iako je još neko vrijeme dolazio na predavanja koja su ga zanimala (kaligrafija, između ostalog).

Suosnivač aplikacije WhatsApp Jan Koum, upisao se na Državno sveučilište San Jose, radeći usput i na poslovima vezanima uz sigurnosne provjere u tvrtci Ernst & Young. To ga je dovelo kao ispomoć u Yahoo, gdje je ostao i kasnije sreo Briana Acrona s kojim će kasnije pokrenuti WhatsApp.

Dustin Moskovitz sudjelovao je u pokretanju Facebooka i Asane. S Markom Zuckerbergom dijelio je studentsku sobu na Harvardu i, navodno, pomogao mu u razvoju novog web odredišta, za što je savladao programiranje u samo nekoliko dana. Odustao je od fakulteta kad i Zuckerberg, s kojim se preselio u Palo Alto i počeo raditi puno radno vrijeme na Facebooku.

Suosnivač i bivši šef Ubera Travis Kalanick upisao je računalstvo na UCLA, gdje je sreo Michaela Todda i Vincea Busama. U Busamovoj studentskoj sobi su s još četiri studenta radili na razvoju na P2P tražilici Scour. Od fakulteta je odustao 1998. kako bi se u potpunosti posvetio Scouru. Živio je, između ostalog, od naknade za nezaposlene.

Arash Ferdowsi, suosnivač Dropboxa, studirao je računalne znanosti na MIT-ju. U ljeto 2007. Drew Houston, koji je taman bio diplomirao, javio se Ferdowsiju s idejom servisa za pohranu u računalnom oblaku iz kojeg će kasnije izrasti Dropbox. Ferdowsi je odustao od studiranja tijekom zadnjeg semestra kako bi ta ideja zaživjela.

Osnivač grupacije Virgin Richard Branson je kao tinejdžer u Londonu (Velika Britanija) muku mučio s disleksijom i lošim ocjenama u školi. Ravnatelj škole koju je pohađao rekao mu je kako će ili završiti u zatvoru ili postati milijunaš. Kao 15-godišnjak pokrenuo je časopis Student, zbog čega je prekinuo školovanje. Iako je taj projekt propao, uspješno je pokrenuo posao naručivanja gramofonskih ploča poštom i to preobrazio u diskografsku kuću Virgin Records.

Osnivač Tumblra David Karp nikad nije završio srednju školu u New Yorku, već se sa 14 godina počeo baviti tehnologijom i ubrzo postao šef tehnike u danas nepostojećem forumu UrbanBaby (kupio ga je CNET 2006. godine).

Suosnivač i šef Della Michael Dell grijao je klupe medicinskog fakulteta pri Sveučilištu Texas 1983. samo do kraja prve godine. Odlučio je odustati jer je uspio uprihoditi 180 tisuća dolara godišnje prodajom računala složenih od komponenti. To je uvjerilo njegove roditelje kako diploma ne mora biti najvažnija stvar u životu.

Kevin Rose, ulagač rizičnog kapitala i suosnivač tvrtke Digg, već je radio kao tehničar na obližnjoj lokaciji za nuklearna testiranja kad je upisao fakultet. Odustao je nakon prve godine.

Paul Allen, suosnivač Microsofta, napustio je Državno sveučilište Washington 1974. nakon dvije godine studiranja kako bi radio kao programer u Bostonu, skupa s prijateljem iz djetinjstva Billom Gatesom, koji je studirao na Harvardu. Allen je dobio ponudu za posao u Honywellu i preselio se u Boston s tadašnjom djevojkom.

Bill Gates je s Harvarda otišao 1975. kako bi s Paulom Allenom pokrenuo Microsoft. Službeno je to bila godina dana stanke, nakon koje se mogao vratiti fakultetu ukoliko se izlet u poduzetništvo ne bi pokazao dobrom idejom.