HAK TVRDI

Ovo su najbolje zimske gume na tržištu

03.10.2014 u 14:33

Bionic
Reading

Kalendarska zima je možda još daleko, ali sudeći prema čestim promjenama vremena, ne i niske temperature. Kad živa padne ispod sedam celzijevaca, vrijeme je za zamjenu ljetnih pneumatika zimskima. Evo koje preporučuju u HAK-u

Tradicionalno testiranje ovaj put napravljeno je u dvije dimenzije: 175/65 R14 i 195/65 R15, a kao dodatak većoj, testirane su i četiri cjelogodišnje gume. Maksimalnih ocjena ponovno nije bilo, no čak osam proizvoda, po četiri u svakoj dimenziji, može se 'posebno preporučiti', a to znači da im samo korak nedostaje do najboljeg mogućeg rezultata.

U manjoj dimenziji, 175/65 R14, kojom voze mali gradski automobili poput Fiata Punto, Ford Fieste, Mazde 2, Opel Corse, Peugeota 206, Renault Clija, Škode Fabije ili VW Pola ovaj put testirano je 14 proizvoda, a kvalitetom su se istaknuli Continental ContiWinterContact TS850, Dunlop SP Winter Response 2, Michelin Alpin A4 i Firestone Winterhawk 3. Ova četiri proizvoda pokazala su najviše te svakom vozaču mogu garantirati izuzetnu sigurnost i udobnost, a ujednačeni su u svim testnim kriterijima te su ocijenjeni ocjenom 'posebno se preporučuje'. Ukupnim brojem bodova Continental je odnio pobjedu pred konkurencijom, za što su u najvećoj mjeri zaslužni najbolji rezultati na mokroj podlozi, posebice kod 'gripa' i hidroplaninga, te vrlo dobra ocjena trajnosti. Dunlop je bio najbolji u pogledu utjecaja na potrošnju goriva, Michelin je također pokazao izuzetnu trajnost dok Firestone nije bio najbolji ni u jednom pojedinačnom kriteriju, no pokazao se odličnom i ujednačenom gumom bez ikakvih nedostataka.

Testiranjima u većoj dimenziji, 195/65 R15, ispitan je isti broj guma kao i u prethodnoj dimenziji, a slični su i rezultati, odnosno broj kandidata u pojedinim razredima. Odlikaša ni ovdje nije bilo, no četiri gume mogu se 'posebno preporučiti', sedam proizvoda svrstalo se u kategoriju 'preporučuje se', jedan je prošao s 'djelomičnom preporukom' dok su, kao i u manjoj dimenziji, dva proizvoda ocijenjena neprolaznom ocjenom.

Sva četiri proizvoda koja se 'posebno preporučuju' odlikuju se ujednačenim performansama. Continental ContiWinterContact TS850 i ovdje je minimalnom prevagom u ukupnom broju bodova odnio pobjedu pokazavši pritom najbolje rezultate na snijegu te u potrošnji goriva i trajnosti. Bridgestone Blizzak LM 001 najbolji je na suhom, a Dunlop SP Winter Sport 4D i Semperit Speed-Grip 2 oduševili su svojom ujednačenošću ne pokazavši bilo kakve nedostatke.

Kad je riječ o cjelogodišnjim gumama u dimenziji 195/65 R15, ove godine našim je testiranjima podvrgnuto četvero kandidata. Testovi na snijegu, ledu, mokrom te oni koji prate utjecaj na potrošnju goriva i buku napravljeni su zajedno s testiranjem zimskih guma. Trajnost je ispitivana dva puta i prvih 7500 kilometara prijeđeno je u proljeće, a drugih 7500 kilometara u lipnju, kako bi se rezultati mogli analizirati i pri hladnijim i pri toplijim temperaturama. Testiranje na suhoj podlozi također je provedeno u lipnju.

Dobiveni rezultati vrlo su zanimljivi i dokazuju da se cjelogodišnje gume još ne mogu nositi s onima koje se smatraju samo ljetnima ili samo zimskima. Dva proizvoda tako su dobila tek 'djelomičnu preporuku' dok su dva na kraju i pala na našem testiranju. Falken EuroAllSeason AS200 bio je dobar jedino na suhom dok je na mokrom posrnuo zbog lošeg hidroplaninga. Slabosti Falkena primijećene su na ledu, pri utjecaju na potrošnju i kod trajnosti, no na kraju je za tek djelomičnu preporuku zaslužan loš rezultat na snijegu. Vredestein Quatrac Lite na ledu se može nositi čak i sa zimskim gumama, mala potrošnja goriva potvrđuje ono što ovaj proizvođač ističe u svojim reklamama, no ljetne i zimske gume ipak će na kraju imati manju potrošnju. Trajnost Vredesteina samo je dobra, slabosti na mokrom ponajviše su primjetne u hidroplaningu dok se loš rezultat na snijegu bazira na lateralnom 'gripu'. Slab je rezultat i na suhom pa sveukupno ni Vredesteinova ukupna ocjena ne može biti viša. Kumho Solus HA31 i Uniroyal AllSeasonExpert pali su na testu, i to ponajviše zbog očajnog rezultata na suhom i kritičnog ponašanja na cesti čak i s uključenim sustavima stabilnosti na automobilu.

Detaljne rezultate možete preuzeti ovdje, a tablični pregled rezultata ovdje