Proizvođač seksualnih igračaka We-Vibe mora kupcima platiti do deset tisuća kanadskih dolara (oko 51 tisuću kuna) nakon što se pokazalo kako njihov pametni vibrator prati kako ga njegovi vlasnici koriste bez njihovog znanja
Nakon zajedničke tužbe pred saveznim sudom u američkoj saveznoj državi Illinois tvrtci Standard Innovation, u čijem je vlasništvu We-Vibe, naloženo je plaćanje ukupno četiri milijuna kanadskih dolara odštete vlasnicima (to je oko 21 milijun kuna), s time da svaki vlasnik koji je uz vibrator koristio i pridruženu aplikaciju treba biti isplaćen u punom iznosu.
Oni koji su samo kupili vibrator i nisu ga koristili mogu dobiti do 199 kanadskih dolara (oko tisuću kuna).
Vibrator We-Vibe Plus opremljen je Bluetooth vezom, pa je njime moguće upravljati aplikacijom što omogućava stimulaciju osjetljivih područja i na daljinu.
Ali, pokazalo se kako je aplikacija problematična kad su sigurnost i privatnost korisnika u pitanju. Recimo, bilo tko u dosegu signala za Bluetooth mogao je preuzeti nadzor nad uređajem.
Uz to, tvrtka Standard Innovation prikupljala je podatke o korištenju poput temperature uređaja i intenuiteta vibracija, što je otkrivalo intimne pojedinosti o seksualnim običajima i navadama vlasnika.
Sigurnosne propuste otkrili su prvi put novozelandski hakeri goldfish i follower tijekom prošlogodišnje konferencije DefCon u Las Vegasu, gdje su naveli kako je riječ o ozbiljnom problemu jer se 'neželjena aktivacija vibratora može potencijalno smatrati seksualnim napastvovanjem'.
U priopćenju uza javnost iz tvrtke Standard Innovation naveli su kako privatnost korisnika i sigurnost podataka uzimaju ozbiljno te kako su povećali sigurnost aplikacije i ponudili više mogućnosti odabira koje podatke mogu dijeliti, između ostalog.
Više: Guardian