UPOZNAJTE HOLODOME

Pokojni suosnivač Microsofta iza sebe je ostavio stroj koji nas vodi u središte crne rupe

19.04.2019 u 11:43

Bionic
Reading

Holodome sadrži četiri projektora i 16 zvučnika, kao i akustični sustav koji omogućava da osjetite vibracije u trenutku eksplozije zvijezde

Tijekom godišnje konferencije TED u Vancouveru u Kanadi posjetitelji su imali prilike vidjeti i niz platformi za tehnologije budućnosti.

Tako su, između ostalog, mogli isprobati kvalitetu zraka u raznim gradovima, pogledati robote koji upravljaju disanjem i razgovarati sa strojevima koji procjenjuju koliko su smiješni.

Među izloženim futurističkim čudesima našao se i Holodome, stroj za simulaciju razvijen u Vulcanu, tvrtci koju je pokrenuo pokojni suosnivač Microsofta Paul Allen.

ASTRONOMIJA

Turistički vodič kroz Sunčev sustav: Venera

Pogledaj galeriju

Uređaj nudi tri virtualna iskustva: uspon na Everest, pogled na slike Claudea Moneta i zastrašujuće putovanje u središte crne rupe. Sva tri koncepta odražavaju područja koja su Allena zanimala za života.

U Vulcanu su na razvoj komercijalne inačice Holodomea potrošili blizu pet godina. Trenutno traže partnere kako bi podigli projekt na višu razinu.

blazar
  • Članovi kolaboracije MAGIC
  • Teleskop (11)
  • Teleskop (2)
  • Teleskop (3)
  • Teleskop (10)
    +12
Teleskop i Crna rupa Izvor: Screenshot / Autor: YouTube

Naziv Holodome aludira na holodek, izmišljenu sobu s virtualnom stvarnošću iz serijala 'Zvjezdane staze'. Sadrži četiri projektora i 16 zvučnika, kao i akustični sustav koji omogućava da osjetite vibracije u trenutku eksplozije zvijezde.

S obzirom kako o tim tajanstvenim svemirskim objektima još uvijek znamo vrlo malo, i Vulcanu svoj uređaj opisuju kao 'poetsko putovanje' kroz svijet crnih rupa, ne kao stvarni prikaz. Simulacija crne rupe, kroz koju posjetitelje Holodomea vodi glumica Viola Davis, počinje eksplozijom plavog svjetla.

What is Holodome? Izvor: Društvene mreže / Autor: Museum of Pop Culture

Ubrzo se počne formirati svjetlosni prsten koji predstavlja vruće čestice plina koje se kreću u orbiti događajnog obzora, na točki iza koje nema povratka. Nakon nekog vremena prikaz preraste u prepoznatljiv model crne rupe, koji se sve više približava sve dok gledatelja u potpunosti ne obavije tama.

U simulaciji uspona na Everest moguće je pratiti dva penjača koji nastoje osvojiti vrh bez kisika u bocama, dok se u simulaciji Monetovih slika mogu naći unutar remek-djela tog francuskog slikara kao što je, primjerice, 'Žena sa suncobranom', piše Business Insider.