Istraga koju su provele francuske novine Le Monde otkrila je da se vrlo povjerljiva kretanja američkog predsjednika Joea Bidena, predsjedničkih kandidata Donalda Trumpa i Kamale Harris te drugih svjetskih čelnika mogu lako pratiti online, i to putem popularne aplikacije za fitness Strava koju koriste njihovi tjelohranitelji. Američka tajna služba kaže 'da ne vjeruje da je zaštita koju pruža na bilo koji način ugrožena'
Le Monde je otkrio da neki agenti američke tajne službe koriste fitness aplikaciju Strava. Prema istrazi, korištena je i posljednjih tjedana, nakon dva pokušaja atentata na Trumpa.
Strava je aplikacija za praćenje fitnessa koju primarno koriste trkači i biciklisti za bilježenje svojih aktivnosti i dijeljenje treninga i ruta sa zajednicom preko GPS-a. Ta funkcija omogućava Stravi da stvori globalnu mrežu kretanja svojih korisnika. Međutim, to dobiva novi sigurnosni kontekst kad je s njome povezano osiguranje svjetskih lidera. Strava je jako popularna i u Hrvatskoj. Pokrenuli su je 2009. godine bivši veslači s Harvarda Michael Horvath i Mark Gainey.
Le Monde je korisnike Strave pronašao i među zaštitarskim osobljem francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i ruskog predsjednika Vladimira Putina. U jednom primjeru, Le Monde je preko Strave pratio kretanja Macronovih tjelohranitelja, da bi potom utvrdio da je francuski čelnik proveo vikend u ljetovalištu Honfleur u Normandiji 2021. Putovanje je trebalo biti privatno i nije bilo navedeno na predsjednikovom službenom dnevnom redu.
Premda sami svjetski lideri nisu aktivni korisnici Strave, mnogi od njihovih tjelohranitelja i osoblja jesu, omogućujući tako potencijalno praćenje njihovih ruta. Primjerice, kretanje ruta tjelohranitelja oko hotela u kojem su se sastali predsjednici Joe Biden i Xi Jinping u San Franciscu otkrilo je potencijalno osjetljive informacije.
Ured francuskog predsjednika rekao je sigurnosnim agentima da ne koriste tu aplikaciju. Le Monde navodi i da se lokacije Melanije Trump i Jill Biden također mogu utvrditi praćenjem profila njihovih tjelohranitelja na Stravi, piše Independent.
To nije prvi put da Strava privlači pažnju zbog sigurnosnih izazova. Već 2018. godine aplikacija je mapirala vojne baze u Siriji i Afganistanu, kao i britansku mornaričku bazu u Faslaneu, otkrivajući time osjetljive lokacije. Sličan slučaj dogodio se 2022. godine kada su sigurnosni istraživači otkrili kretanje osoblja u izraelskim vojnim bazama putem aplikacije.
Strava je prošle godine bila u centru pažnje u Singapuru zbog fenomena rent-a-runners. Usluge su bile dostupne svima koji su htjeli poboljšati svoje fitness rezultate bez stvarnog napora - mogli su unajmiti nekoga da pretrči rutu umjesto njih.