90 milijuna godina stara smola pruža rijedak uvid u davno izgubljeni ekosustav
Antarktika je danas ledeni kontinent, no prije 90 milijuna godina bila je prekrivena močvarnim šumama. Znanstvenici su na ovom kontinentu prvi put otkrili fosiliziranu smolu drveća, dobivši novi uvid u drevnu klimu i okoliš.
Amber je pronađen u sedimentnom uzorku izvučenom s dubine od 946 metara ispod Amundsenovog zaljeva u zapadnoj Antarktici. Ovo otkriće dodatno potvrđuje prethodnu rekonstrukciju iz 2020. godine koja je opisala nizinsku prašumu koja je prije na Antarktici postojala u razdoblju između 92 i 83 milijuna godina.
Značaj otkrića
Jantar sadrži mikro inkluzije, vjerojatno ostatke izvorne kore drveća, što otvara mogućnosti za proučavanje peludi, spora, mikroorganizama, pa čak i insekata. Ovo je značajan korak za paleontologe jer jantar ima izuzetnu sposobnost očuvanja organskog materijala.
Johann Klages, morski geolog i vodeći autor studije, rekao je da je pronalazak smole iz tih razdoblja spektakularan. 'Ovo otkriće omogućuje još detaljnije razumijevanje kako su funkcionirale drevne šume koje smo rekonstruirali 2020. godine,' rekao je.
Drevne šume Antarktike
Studija iz 2020. otkrila je trometarske fosilizirane korijene u muljastom kamenu, što je pomoglo znanstvenicima da simuliraju klimu tog doba. Tada su uvjeti bili dovoljno topli da podrže vegetaciju bogatu smolom, što je sada izravno potvrđeno jantarom.
Dodatno, tragovi smolnog protoka sugeriraju da su stabla reagirala na oštećenja kore uzrokovana štetočinama ili požarima. Ovi tragovi pomažu rekonstruirati dinamičan ekosustav, uključujući potencijalne cikluse katastrofa poput požara, piše Gizmodo.
Pogled u prošlost
Iako su do sada fosili u Antarktici većinom bili u obliku okamenjenog drva, lišća i kostiju, jantar otvara mogućnost pronalaska netaknutih tragova života. 'Jantariz Antarktike mogao bi otkriti kakva je bila sudbina tih šuma i možda čak otkriti davno izumrle organizme,' izjavio je Klages.
Ovaj jantar datira iz razdoblja Krede, približno 25 milijuna godina prije izumiranja vrsta poput T. rexa. Daljnja istraživanja mogla bi pružiti odgovore o tome kako su klimatske promjene oblikovale nekada bujne šume Antarktike.
Ovo otkriće ne samo da nas vraća u razdoblje kada su sve današnje kontinente prekrivale šume, već pruža novu priliku za razumijevanje kako su se ti drevni ekosustavi razvijali i propadali. Daljnji rad na ovom jantaru mogao bi otkriti tragove drevnog života i klimatskih uvjeta u jednom od najizazovnijih okoliša na svijetu.