NASA JOŠ ŠUTI

Rusi najavili mjesto na koje će pasti satelit

23.09.2011 u 14:41

Bionic
Reading

Ruski svemirski stručnjaci objavili su danas svoja predviđanja prema kojima bi NASA-in satelit trebao pasti u vode Indijskog oceana

Glasnogovornik ruskih zračnih snaga Aleksej Zolotukin rekao je za Itar-Tass da proračuni ukazuju na mogućnost da bi se dijelovi letjelice Atmosphere Research Satellite (UARS) mogli razasuti nešto sjevernije od nenaseljenog otočja Crozet.

No NASA tvrdi da je još uvijek prerano za točna predviđanja mjesta pada.

'Prerano je za točne procjene geografskog područja u kojem će pasti satelit, međutim NASA ga pažljivo prati i javljat će nove informacije', stoji na službenoj stranici agencije.

Prema ranijim najavama, satelit velik poput dvokatnog autobusa, težak više od šest tona, većim će dijelom izgorjeti u atmosferi. Na Zemlju bi u pojasu dugom oko 800 km moglo pasti oko 26 njegovih dijelova ukupne težine nešto više od pola tone.

Iako nije objavila točno mjesto pada UARS-a, američka svemirska agencija isključila je mogućnost da satelit pogodi SAD. 'Ponovni ulazak u atmosferu moguć je tijekom poslijepodnevnih ili ranih večernjih sati 23. rujna po EDT vremenu. Satelit u to vrijeme neće prolaziti nad Sjevernom Amerikom. Prerano je točno predvidjeti mjesto pada, no procjene će postati preciznije u naredna 24 sata', stoji na službenim stranicama NASA-e.

Na istim stranicama piše kako je opasnost za ljudske živote i imovinu vrlo mala. 'Od početka svemirskog doba kasnih 1950-ih nije bilo potvrđenih slučajeva u kojima bi pad satelita izazvao ozljede.'

Satelit UARS dug je 10,7 metara, a širok 4,5. U orbitu ga je 1991. godine postavio raketoplan Discovery. 2005. potrošio je sve gorivo, tako da je sada njime nemoguće upravljati. Stajao je 750 milijuna dolara, a služio je za istraživanje klime.

Otočje Crozet je 1938. godine proglašeno rezervatom. Na njemu je smještena znanstvena stanica Alfred Faure sa 30-ak djelatnika, a nastanjuje ga i velika populacija pingvina i foka. Vode oko otoka kontroliraju francuska vojska i međunarodna organizacija za zaštitu prirode Greenpeace.