ISTRAŽIVANJE

Sada znamo i kako mirišu egipatske mumije

14.02.2025 u 11:38

Bionic
Reading

Za stare Egipćane, mumificiranje je bila važna mrtvačnička praksa čiji je cilj bio očuvanje tijela i duše za zagrobni život kroz detaljan ritual balzamiranja pokojnika korištenjem ulja, voskova i balzama

Evo pitanja koje vam vjerojatno nikad nije palo na pamet: Kako mirišu egipatske mumije? Međunarodni tim istraživača ima iznenađujući odgovor: drvenasto, začinjeno i slatko.

Iako su arome nevidljive ljudskom oku, one su zapravo kemijske molekule.

Stoga su istraživači koristili plinsku kromatografiju (metoda koja mjeri komponente u uzorku) i masenu spektrometriju (tehnika koja identificira spojeve) za analizu kemijskih molekula koje emitiraju devet mumija u Egipatskom muzeju u Kairu.

Također su angažirali profesionalne ljudske "njuškale" (da, to je stvar) kako bi opisali kvalitetu, intenzitet i ugodnost mirisa.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Journal of the American Chemical Society.

Koristeći analize, istraživači su kategorizirali potječu li mirisi od drevne tehnike mumificiranja, modernih proizvoda za konzerviranje ili potencijalnih ostataka pesticida i/ili od prirodnog propadanja tijela - sve s potpuno neinvazivnim i nedestruktivnim metodama.

Važan dio pogrebnih rituala

To što je miris kao drvenast, začinski i sladak nije iznenađujuće, s obzirom na to da se smirnu, tamjan i smole drveća - poput bora - obično koristilo u procesu mumificiranja.

Za stare Egipćane, mumificiranje je bila važna mrtvačnička praksa čiji je cilj bio očuvanje tijela i duše za zagrobni život kroz detaljan ritual balzamiranja pokojnika korištenjem ulja, voskova i balzama.

Praksa se razvijala tijekom vremena, a identificiranje različitih tehnika i korištenih materijala nudi uvid u doba, lokaciju i socioekonomski status pojedinca koji se mumificira.

Točnije, ugodni mirisi bili su povezani s božanstvenošću i čistoćom, dok su loši mirisi signalizirali kvarenje i propadanje.

Istraživači sada planiraju rekonstruirati miris drevnih mumificiranih tijela kako bi podijelili ovaj netradicionalni pristup proučavanju egipatskih mumija, kao i istaknuli drevno mirisno nasljeđe, piše Gizmodo.