Bacite pogled na kolekciju jednostavnih savjeta koji će vam uštedjeti novac, poboljšati zdravlje i učiniti gejmanje puno udobnijim
Osnovne su ideje iza samog termina 'gejming' opuštanje i zabava. Međutim, nitko ne razmišlja o potencijalnom kvaru tipkovnice, slaboj bateriji na mišu, klimavom kablu na kontroleru ili boli u vratu uzrokovanoj pogrešnim položajem tijela. Takve stvari napetu partiju u omiljenom FPS-u, RTS-u ili mobi znaju pretvoriti u pravi pakao.
Upravo zbog toga donosimo vam šest praktičnih savjeta koji će svakom ljubitelju videoigara uvelike olakšati svakodnevicu.
1. Zaboravite bežične periferije
Ma koliko koncept radne površine bez žica zvučao sjajno, budite uvjereni kako je, ako ste gejmer, to u 90% slučajeva jako loše rješenje. Postoje, naime, tri velika razloga zbog kojih gejmeri ne bi smjeli koristiti bežične miševe i tipkovnice.
Kao prvo - brzina. Korištenje bežičnih periferije u uredu opravdana je praksa upravo zbog prenosivosti i oslobađanja stola od žica. Međutim, ako igrate pucačine iz prvog lica ili neke intenzivnije strategije u pravom vremenu, brzina odaziva bit će vam važnija od svega. Razlika u odazivu zna biti svega par milisekundi, no svaki FPS gejmer reći će vam kako to ponekad znači pobjedu i gubitak. Istina, trenutačno na tržištu postoji ponuda bežičnih miševa s vrlo visokom brzinom odaziva, no nerijetko su dosta skupi.
Kao drugo - ometanje bežičnog signala. Uzmemo li u obzir to da u sobi vjerojatno imate više od jednog uređaja s bežičnim kontrolama, postoji realna šansa da će tijekom presudnog trena u partiji doći do interferencije i gubitka signala na omiljenom vam mišu. Ovakve stvari nikada se ne dešavaju kod USB uređaja.
Kao treće - baterija. Ovo je uvjerljivo najveći razlog zbog kojeg biste trebali izbjegavati bežične miševe. Ne postoji ništa što iritira gore od miša koji se gasi nakon četiri-pet sati igranja omiljenog MMO-a. Ovo zna uzrokovati iritantne situacije poput potrage za USB glodavcem te uglavnom psovanja. Jasno je kako se prosječni 'životni rok' baterija produljio tijekom proteklih par godina. Također nam je jasno da postoje i zamjenske baterije. Međutim, činjenica je da ćete sa USB mišem na brizi imati jednu stvar manje.
2. Kablove spremajte u role od toalet papira
Ovaj stari trik savršeno funkcionira i dan danas. Prvi put objavljen u knjizi Savjeti za organizaciju Stephanie Winston davne 1996., ovaj praktični trik olakšat će vam vječiti izazov spremanja i (naravno) nalaženja kablova koji se zbog nekog razloga uvijek zagube (prokleti mikro USB). Kako biste dodatno organizirali svoju kolekciju kablova, uredno upakirane role možete spremiti u veliku kutiju i riješiti se problema 'nestalih kablova' zauvijek.
3. Naučite pravilno namatati kablove
Jedan od glavnih razloga zbog kojih kablovi nakon nekog vremena prestanu funkcionirati je nepravilno namatanje. Ako naučite pravilno namatati žicu kao što je prikazano u priloženom videu, garantiramo vam kako ćete 'zauzvrat' dobiti dugotrajnije konzolaške i PC kablove te samim time uštedjeti dosta novca.
4. Kupite bungie za miš
Koliko puta vam se desilo da žica od miša zapne za stol. Ili da tkaninom obloženi USB kabel zasmeta pri nišanjenju? Jednostavan i naoko beskoristan patent spomenut u naslovu zapravo je fenomenalno rješenje koje, nakon što ga instalirate, nećete htjeti maknuti sa stola. Radi se o jednostavnom pomagalu koje USB žicu miša spušta s visine te time uvelike olakšava njegovo rukovanje. Kao dodatan razlog za eventualnu kupnju spomenuli bismo cijenu. Bungee za miš košta od 70 do 180 kuna, što zaista nije previše.
5. Uštedite novac
Tri izuzetno jednostavne odluke mogle bi vam ušparati stotine kuna. Ne radi se o krucijalnim obratima u životnom stilu, već navikama koje već godinama 'koriste' veterani gejminga. Kao prvo, zaobilazite prednarudžbe. Postoji objektivna šansa da ćete naručiti igru koja vam se (nakon par autorskih preinaka prije izlaska) možda neće dopasti. Pričekajte da igra izađe, pročitajte par najava i recenzija te onda donesite racionalan zaključak: radi li se o naslovu za koji ste spremni platiti preko 300 kuna.
Kao drugo, izbjegavajte impulzivnu kupnju na rasprodajama. Osnovno pravilo kojeg se trebate držati je ono da ne kupujete stvari na popustu koje niste planirali kupiti dok NISU bile na popustu. Niske cijene su super stvar i vjerujte nam - lako se zanijeti.
Treći savjet je taj da ne kupujete igre čim izađu. Osim u slučaju naslova s izraženom multiplayer komponentom, gotovo nikada se ne isplati kupovati igre na dan kada stignu na police. Osim što se izlažete riziku da vam se neće dopasti, velike su šanse da plaćate maksimalnu cijenu koju će igra ikad imati. Razmislite malo o tome.
6. Sjedite pravilno, živite dugo
Nipošto ne zaboravite na položaj tijela pri igranju. Zadnja stvar koja vam treba nakon pet godina intenzivnog gejminga je iskrivljena kralježnica ili učestali grčevi u ruci. Investicija u dobar uredski ili gejmerski stolac stvar je koja će vam dugoročno sačuvati i zdravlje i budžet.
Izvor: makeuseof