BILL GATES PROGNOZIRA

'Siromaštvo će nestati do 2035. godine'

23.01.2014 u 07:15

Bill Gates i mit o siromaštvu
Bionic
Reading

Bill Gates još je prisutan u Microsoftu, gdje trenutačno pomaže u pronalaženju novog šefa. Ali znate li na što troši većinu svog vremena?

Fondacija Bill and Melinda Gates objavila je godišnje pismo u kojem softverski milijarder i njegova supruga nastoje srušiti tri mita o siromaštvu u svijetu

Jedan od njih je onaj prema kojem će zemlje koje su siromašne danas to i dalje nastaviti biti. Bill Gates u pismu navodi kako trebamo samo pogledati napredak ostvaren u Mexico Cityju, Šangaju i drugim urbanim područjima kako bismo uvidjeli da to nije istina.

I ne samo to - iznio je i prilično smiono predviđanje:

Do 2035. godine gotovo da neće biti siromašnih zemalja u svijetu (prema sadašnjim mjerilima siromaštva). Gotovo sve zemlje imat će prihod koji bi ih danas svrstao u nižu srednju klasu ili višu. Učit će od najproduktivnijih susjeda i ostvarivati korist od inovacija kao što su nova cjepiva, bolje sjeme i digitalna revolucija. Njihova radna snaga, potaknuta širenjem obrazovanja, privući će nova ulaganja.


Iako priznaje kako će biti nekoliko zemalja koje neće ostvarivati veće prihode zbog čimbenika poput rata, zemljopisnog položaja i politike (recimo, Sjeverna Koreja), vjeruje kako će za koje desetljeće većina biti iznad sadašnjih niskih razina prihoda.

Gates ujedno želi pokazati kako inozemna pomoć nije gubitak vremena i novca. Ta su nastojanja pomogla u poboljšanju zdravstvene zaštite u mnogim zemljama trećeg svijeta. 'S vremenom, vidimo kako ljudi žive dulje, postaju zdraviji i izvlače se iz siromaštva, djelomično zbog usluga koje su razvijene i isporučene uz inozemnu pomoć', naveo je.

Melinda Gates svoj je dio pisma posvetila mitu prema kojem će spašavanje života u siromašnim zemljama dovesti do prekomjernog rasta stanovništva. To nije slučaj, kaže - studije su pokazale kako padom mortaliteta djece pada i broj novorođenčadi.

'Stvaranje društava u kojima pojedinci imaju osnovnu zdravstvenu zaštitu, razmjerno blagostanje, temeljnu jednakost i pristup kontracepciji jedini je put do održivog svijeta', zaključila je.